Back

wrzesień 2022

W pierwszym artykule cyklu przypomnieliśmy ważny fakt, że w sieciach energetycznych występują napięcia względem ziemi, groźne dla zdrowia i życia. Dowiedzieliśmy się, że na podstawie wieloletnich doświadczeń w poszczególnych krajach przyjęto oparte na normach technicznych przepisy prawne, według których każde urządzenie powszechnego użytku dołączone do sieci elektrycznej musi być bezpieczne dla użytkownika. Teraz omówimy dalsze szczegóły.

Tanie modułowe woltomierze napięcia stałego z reguły mają bardzo dobre parametry. Gorzej z amperomierzami. W artykułach począwszy od MR105 przedstawione były wyniki testów pięciu modułowych mierników prądu stałego. Okazało się, że wszystkie amperomierze zawierające tanie wzmacniacze operacyjne z zasady są niedokładne przy małych prądach. Zdecydowanie lepsze parametry mają mierniki bez wzmacniaczy operacyjnych, z zewnętrznym przetwornikiem ADC, zwłaszcza MCP3421.

W poprzednim artykule MR105 podane były podstawowe informacje o popularnych miernikach modułowych oraz zwrócona była uwaga na precyzję ich wskazań. Precyzja ta bywa różna, zależnie od budowy wewnętrznej. W najtańszych miernikach do pomiaru napięcia i prądu wykorzystywany jest przetwornik analogowo-cyfrowy wbudowany w mikrokontroler. W lepszych realizuje to oddzielny przetwornik ADC. Zbadajmy szczegóły!

W serii artykułów opisane są dokładnie modułowe mierniki prądu stałego. W tym artykule podane są podstawowe dane o budowie modułowych woltomierzy, amperomierzy i mierników dwufunkcyjnych. Dalsza część tego artykułu zawiera też znacznie trudniejsze informacje o ich rozdzielczości i dokładności – warto je dobrze rozumieć, bowiem przydadzą się przy analizie kolejnych artykułów tej serii.

Poprzedni artykuł MR081 pokazał duże możliwości, ale niestety zasygnalizował także poważne problemy związane z pomiarami. W programie REW służącym do kontroli akustyki pomieszczeń, procedury do pomiaru impedancji przeznaczone są praktycznie tylko do pomiaru impedancji głośników, czyli małych oporności rzędu kilku, najwyżej kilkudziesięciu omów, a wtedy problemu nie ma. Kłopot może wystąpić przy pomiarze bardzo małych i bardzo dużych impedancji. Oto szczegóły.