Pięciocyfrowy moduł mierzący U + I + P
Fotografia tytułowa mocno intryguje, ponieważ przedstawia niedrogi moduł mierzący napięcie, prąd i moc. Najbardziej intrygujące jest to, że wyświetlacze są 5-cyfrowe, a w opisie modułu jest mowa o wysokiej precyzji, a nawet można znaleźć wzmiankę o przetworniku 24-bitowym.
Iluminofoniczne magiczne oko
Poniższy artykuł napisałem 20 lat temu. Został opublikowany w sierpniu roku 2003. Zdecydowałem się go przypomnieć teraz jako uzupełnienie, ponieważ w numerze czerwcowym czasopisma "Zrozumieć Elektronikę" ukazał się artykuł Interesujące układy: Magiczne oko z lampą 6E2, opisujący chiński zestaw z odpowiednikiem EM84.
Poznajemy tranzystory – część 3
W poprzednim odcinku zrozumiałeś wreszcie z grubsza działanie tranzystora. Na pewno drżysz z niecierpliwości, i zastanawiasz się, dlaczego nie tłumaczę ci, jak tranzystor wzmacnia napięcie. Dlaczego tyle uwagi poświęciłem wzmacnianiu prądu i dlaczego tak obszernie tłumaczyłem ci sprawę spadków napięć i źródeł prądowych.
Poznajemy tranzystory – część 2
W poprzednim odcinku przygotowaliśmy solidny grunt pod zrozumienie działania tranzystora. Dziś poznasz kilka ważnych zagadnień i wreszcie wykrzykniesz: „Tranzystor? Ależ to takie proste!”. Zanim to nastąpi, musisz koniecznie zrozumieć pojęcie źródła prądowego.
Poznajemy tranzystory – część 1
W najbliższych cyklach przedstawię ci artykuły dotyczące tranzystorów.
Poznajemy rezystory – część 2
W poprzednim odcinku przedstawiłem ci garść podstawowych informacji o rezystorach. W tym odcinku chciałbym dokończyć rozpoczęty temat o rezystorach. Pora już nauczyć się „odczytywać” wartości rezystorów na podstawie kolorowych kodów paskowych.
Poznajemy rezystory – część 1
Ostatnio starałem się przybliżyć Ci ze strony praktycznej niby tak oczywiste elementy jak różnego rodzaju cewki. Teraz na warsztat bierzemy najpopularniejsze elementy elektroniczne czyli rezystory.
Wspólnie projektujemy: Sterownik komory termicznej
W tym numerze (ZE 10/2023) projektem okładkowym jest zaskakująco tania i prosta komora termiczna. Potwierdziła ona już swoją praktyczną przydatność, ale jak na razie nie ma sterownika, który ułatwiłby jej obsługę. Październikowe zadanie konkursowe dotyczy wyposażenia jej w jakiś w
Wspólnie projektujemy: Wykorzystanie modułu Peltiera
Moduły Peltiera to tajemnicze elementy, których działanie budzi ciekawość. Można je wykorzystać do rozmaitych celów – i do chłodzenia, i do grzania. Nie jest to wcale trudne. Świadczy o tym choćby projekt okładkowy tego numeru (ZE 10/2023), prezentujący prostą i
Tropimy błędy: konwerter 220 / 110V
W Internecie można znaleźć mnóstwo schematów budzących większe lub mniejsze wątpliwości. Niektóre są ewidentnie błędne i bezwartościowe. Inne mają jakąś wartość, ale zawierają usterki i niedoróbki. Jeszcze inne nie są błędne, tylko całkiem przestarzałe. Jak ocenisz schemat pokazany na rysunku