Powrót

Skrzynka pytań i odpowiedzi. Co to jest Brovin’s Kacher?

W tej rubryce przedstawiane są odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące elektroniki, zawarte w komentarzach do postów i filmów, nadsyłane przez Patronów i Mecenasów oraz innych Czytelników za pomocą kanałów podanych na stronie: Zapytaj, odpowiedz.

W komentarzu do jednego z moich filmów zostałem poproszony o zajęcie się tematem „Brovin’s Kacher” – tematem specyficznego generatora o niezwykłych podobno właściwościach.

Tajemnicza nazwa pobudza wyobraźnię, tym bardziej, że tę nazwę spotyka się w kontekście „free energy”, a więc energii darmowej, pozyskiwanej „znikąd”. Spotyka się twierdzenia, że ma to być odmiana perpetuum mobile. I oczywiście wszystko to wiązane jest z nazwiskiem Tesli.

Po pierwsze warto rozszyfrować nazwę. Okazuje się, że Brovin’s Kacher to angielska wersja rosyjskiego określenia Качер Бровинa. Władimir Iljicz Browin (Владимир Ильич Бровин) to Autor tego generatora. Słowo Качер znajdziemy jako mało popularne nazwisko, ale to zły trop. Nazwa качер to niejako skrót od качатель реактивностей. W języku rosyjskim słowo качать znaczy huśtać, bujać, machać, trząść, wprawiać w ruch oscylacyjny, rytmiczny. Jednak w tym przypadku качатель to nie ktoś, kto wprawia w ruch oscylacyjny. Tutaj качатель to huśtawka, bujawka, bujak, a konkretnie to rodzaj generatora z jednym tranzystorem lub lampą.

Z tego względu „bardziej angielska” byłaby nazwa Brovin’s Swinger, ale oczywiście tajemniczy Kacher robi lepsze wrażenie i budzi zainteresowanie…

Okazuje się, że jest to odmiana generatora samodławnego (ang. blocking generator) na jednym tranzystorze lub na jednej lampie elektronowej, tylko jest to odmiana rezonansowa.

W literaturze znajdziemy zadziwiające twierdzenia Autora tego wynalazku. Twierdzi on, że tranzystor pracuje w sposób, którego nie sposób wytłumaczyć według znanych reguł. Twierdzi, że tranzystor podczas pracy ulega przebiciu, ale z nieznanych powodów nie zostaje uszkodzony.

Co istotne, taki generator ma mieć możliwość przesyłania energii na odległość za pomocą jednego przewodu, a także bezprzewodowo. Inni twierdzą, że jest to wręcz perpetuum mobile, czyli źródło darmowej energii. Nazwę Brovin’s Kacher (Качер Бровинa) znajdujemy głównie na stronach internetowych dotyczących darmowej energii i HHO.

Układ miał być podobno wynaleziony w roku 1987, a został opatentowany dużo później – rysunek 1.

Rysunek 1

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze styczniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 1/2025). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 1/2025 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać – Postaw kawę za:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – Własna kwota. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dodać dedykację/Wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 1/2025.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (Smash) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.