Powrót

Elektroenergetyka – wytwarzanie energii, część 1

W poprzednim artykule – wprowadzającym – omówiliśmy podstawy funkcjonowania polskiego systemu elektroenergetycznego. Dzisiaj rozpoczniemy omawianie poszczególnych elementów tego systemu i przyjrzymy się zakładom wytwarzającym energię elektryczną – elektrowniom.

Produkcja energii elektrycznej

Powszechnie mówimy, że płacimy za ,,prąd” czy ,,światło”, a tak naprawdę płacimy za dostawę energii elektrycznej. Energia elektryczna jest produkowana w elektrowniach i przesyłana do naszych domów za pomocą systemu przesyłowego i dystrybucyjnego. Energia elektryczna jest towarem, który powinien spełniać odpowiednie wymogi. Jest ona sprzedawana na rynkach energii, o różnych formach i zasadach działania w zależności od kraju (ale o tych dwóch aspektach więcej w przyszłości).

Głównym elementem elektrowni jest turbina napędzająca generator. Generatory to zazwyczaj maszyny synchroniczne pracujące na napięciu kilkunastu kV – np. generatory w elektrowni Bełchatów pracują na napięciu 22 kV. Moc generatora to od ułamków megawata do ponad jednego gigawata. Największy zainstalowany w kraju generator ma 1075 MW i znajduje się w elektrowni Kozienice. Turbina może być turbiną wodną, wiatrową czy cieplną – w zależności od medium napędzającego łopatki.

Każda elektrownia ma ponadto pewne potrzeby własne. Są to urządzenia niezbędne do utrzymania pracy elektrowni. W przypadku elektrowni cieplnej będą to układy nawęglania, młyny węgla, układy odpopielania i oczyszczania spalin czy wszelkie urządzenia automatyki i aparatury kontrolno-pomiarowej (AKPiA). Dla elektrowni wodnej będą to układy sterowania zasuwami lub inną metodą regulacji przepływów czy urządzenia automatyki i pomiarów.
(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w majowym numerze czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 5/2025). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 5/2025 znajduje się tutaj.

Mateusz Ostrycharz
elektryk.mo@gmail.com

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać – Postaw kawę za:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – Własna kwota. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dodać dedykację/Wiadomość dla Twórcy” i tu zawsze trzeba wpisać, który numer lub numery ZE mamy wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 5/2025.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (Smash) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.