
Wspólnie projektujemy: Nietypowe wykorzystanie zasilaczy
W cyklu „Wspólnie projektujemy” zaproponowałem zajęcie się praktycznym zagadnieniem, które wstępnie omówiłem w rozwiązaniu zadania YK019 w ZE 1/2025. A mianowicie żebyśmy zaproponowali nietypowe wykorzystanie dużych fabrycznych zasilaczy, które można pozyskać „za małe pieniądze”.
Zasilaczy nigdy za dużo! W styczniowym (1/2025) numerze czasopisma, na stronie 46 zamieszczony został obszerny artykuł, wstępnie omawiający szereg różnych możliwości budowy potężnego amatorskiego zasilacza o dużej mocy. Możliwości jest wiele, między innymi można wykorzystać jakiś fabryczny zasilacz „z odzysku”. Albo w oryginalnej postaci, albo po mniejszej czy większej przeróbce. Właśnie dlatego w lutowym numerze ZE przedstawiłem zadanie konkursowe YK023: Zaproponuj nietypowe wykorzystanie fabrycznego zasilacza dużej mocy: komputerowego, serwerowego lub dowolnego innego o mocy co najmniej 100 watów.
W grę wchodzą różne zasilacze. Jeżeli ktoś zajmuje się techniką analogową, to wręcz koniecznie powinien posiadać klasyczne zasilacze liniowe, które „nie śmiecą”, czyli nie wytwarzają zakłóceń impulsowych. Jednak w wielu innych przypadkach przydadzą się jakieś zasilacze impulsowe dużej mocy.
Najróżniejsze zasilacze coraz częściej trafiają w nasze ręce i często nie wiemy, co zrobić. Wyrzucić szkoda, a nie bardzo mamy pomysł, jak je sensownie zagospodarować. A czasem jest inaczej: potrzebny jest jakiś zasilacz dużej mocy o określonych parametrach, a nie chcemy kupić nowego. Dobrze byłoby wykorzystać coś taniego, używanego.
Oto kilka propozycji nadesłanych jako rozwiązania tego zadania konkursowego.
Dzień dobry,
(…) dużo osób jeszcze ma stare spawarki z transformatorem (…) są ciężkie, bo mają duży transformator i można by wykorzystać sam transformator, albo całą spawarkę i dorobić tylko prostownik i stabilizator (…)
Leszek D.
Witam,
krótko. Nie wiem, czy to pasuje do tematu, ale przez moje ręce przez lata przeszło dużo transformatorów od mikrofalówek. Ostatnio jest tego mniej, bo miedź jest droga, ale jak ktoś chce robić zasilacz regulowany, to można sobie zrobić transformator z odczepami jak trzeba. I tak trafo trzeba przewinąć, więc można zrobić odczepy jak się chce. (…)
Michał
To interesujące, że nadal sporo osób wspomina o nawijaniu czy przewijaniu transformatorów sieciowych 50 Hz. To stara umiejętność, dawniej powszechna, dziś rzadka, niemniej nawet niektóre młode osoby potrafią nie tylko obliczyć, ale i przewinąć transformator! Brawo!
——– ciach! ——–
To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w majowym numerze czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 5/2025). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 5/2025 znajduje się tutaj.
Piotr Górecki
Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Następnie wybrać – Postaw kawę za:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – Własna kwota. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dodać dedykację/Wiadomość dla Twórcy” i tu zawsze wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 5/2025.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (Smash) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.