Powrót

Mikrofalówka – historia i działanie mikrofal

W trzyczęściowym artykule przedstawione są obszerne informacje na temat jakże popularnej, ale także budzącej kontrowersje kuchenki mikrofalowej. W części drugiej przedstawione są informacje o jej historii, dokładniejsze wiadomości o jej działaniu, a także o tym, czym tak naprawdę są mikrofale.

W pierwszej części artykułu (C001) omówiliśmy budowę, zasadę działania oraz podstawowe zasady korzystania z kuchenki mikrofalowej. Druga część przeznaczona jest dla bardziej dociekliwych Czytelników, którzy chcieliby wiedzieć więcej nie tylko na własny użytek, ale także po to, żeby mieć argumenty w dyskusji z osobami nieznającymi zagadnienia.

Historia kuchenki mikrofalowej

Kuchenka mikrofalowa została wynaleziona przypadkiem pod koniec II wojny światowej. Już znacznie wcześniej wiedziano, że fale radiowe podgrzewają niektóre przedmioty. Na początku lat 40. XX wieku jednym z głównych priorytetów był radar, wykorzystujący odbijanie się fal radiowych od obiektów. Kluczowych odkryć dokonali Anglicy, ale badania, wdrożenie i produkcję realizowali Amerykanie. I właśnie wynalazcą kuchenki mikrofalowej stał się pracujący dla amerykańskiego koncernu Raytheon bardzo zdolny inżynier – samouk Percy L. Spencer. Była to interesująca postać. Z powodu śmierci ojca, potem opiekuna, musiał już w dzieciństwie, w wieku 12 lat, zarabiać na utrzymanie. Nie miał ani pieniędzy, ani czasu na naukę w szkole. Nie ukończył żadnej szkoły, a wstrząśnięty tragedią Titanica wstąpił do marynarki i został radiotelegrafistą. Zdobywał wiedzę techniczną jako samouk i już pod koniec lat 30. był ekspertem od lamp elektronowych dużej mocy. Od 1925 roku pracował w firmie Raytheon, która wtedy nie była jeszcze potężnym koncernem pracującym dla wojska. W czasie wojny, od roku 1941, Raytheon produkował licencyjne magnetrony, a Spencer był kierownikiem laboratorium, mającego duże sukcesy w ich ulepszaniu. Podczas prac nad radarami w roku 1945 zauważył, że stopieniu uległ noszony w kieszeni batonik czekoladowy. Oczywiście powiązał to z działaniem mikrofal. Szybko przeprowadził udane testy z prażeniem kukurydzy (pop cornu) za pomocą mikrofal i jako pierwszy z wielu następców przeprowadził zdecydowanie mniej udane doświadczenie z podgrzewaniem jajka, które oczywiście wybuchło.

W każdym razie koncern Raytheon szybko zgłosił patent na wykorzystanie mikrofal do podgrzewania jedzenia i już w roku 1947 oferował pierwszą komercyjną kuchenkę mikrofalową Radarangefotografia 1 (Autor: Acroterion CC BY-SA 3,0).

Fotografia 1

(…) ciach!

To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze styczniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 1/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 1/2023 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki