Powrót

Podstawy automatyki – Studia i co dalej?

Omówiliśmy większość podstawowych zagadnień, z jakimi ma styczność w swojej pracy automatyk. Ponieważ zimą większość uczniów wybiera nowe szkoły, dzisiaj przybliżymy sobie drogę, jaką trzeba przejść, aby zostać automatykiem. Jakie są perspektywy zatrudnienia? Jak wygląda nauka?

Liceum czy technikum?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest łatwa. Każdy z ewentualnych wyborów ma zalety i wady. Wybierając dobre technikum, po zdanej maturze (nie jest w obecnych czasach konieczna, aby legitymować się wykształceniem średnim) młody człowiek posiada pewną wiedzę techniczną. Wiedza ta stawia go na nieco uprzywilejowanej pozycji na rynku pracy w wieku 19 czy 20 lat. Niestety, na studiach może nie być już tak kolorowo. Pierwszy rok studiów związanych z elektrycznością to najczęściej przedmioty teoretyczne – matematyczne i fizyczne. Osoby po liceum mają tutaj nieco łatwiej, gdyż nie musiały odbywać praktyk zawodowych jednocześnie z nauką w szkole oraz nie miały przedmiotów zawodowych, co pozwala im osiągnąć lepsze wyniki z matematyki czy fizyki. Oczywiście, dzięki poszerzaniu wiedzy na własną rękę czy z pomocą nauczycieli różnice te można wyrównać.

Jeśli więc Czytelniku kończysz w tym roku szkołę podstawową i zastanawiasz się nad wyborem nowej szkoły, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy zamierzasz od razu po szkole średniej pracować czy będziesz kontynuował naukę na studiach? Czy dana szkoła może zapewnić Ci dobry start na studiach? Czy będziesz poszerzał wiedzę we własnym zakresie?

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze styczniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 1/2025). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 1/2025 znajduje się tutaj.

Mateusz Ostrycharz
elektryk.mo@gmail.com

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać – Postaw kawę za:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – Własna kwota. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dodać dedykację/Wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 1/2025.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (Smash) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.