Powrót

Podstawy automatyki – Serwomechanizmy

Omówiliśmy już wiele zagadnień z automatyki przemysłowej, znanych szerszemu, jak i węższemu gronu czytelników. Dziś zajmiemy się napędami, które stosowane są w liniach produkcyjnych i wymagają dużej dokładności pozycjonowania i regulacji prędkości. Musimy zatem poszerzyć wiedzę o serwomechanizmach.

Czym jest serwomechanizm?

Serwomechanizm jest szczególnym rodzajem napędu, wykorzystującym sprzężenie zwrotne, co pozwala na dokładne określenie pozycji napędu. Serwomechanizm składa się z trzech głównych elementów: silnika, sterownika i przetwornika. Z tego powodu większość serwomechanizmów ma kompaktowe wykonanie. Na fotografii 1 przedstawiono rozwiązanie firmy Inovance SV660NS2R8I-FS (źródło: www.eldar.biz).

Fotografia 1

Silniki stosowane w serwach mogą być zarówno AC, jak i DC, zarówno na napięcia bezpieczne rzędu 24–48 V jak i wyższe – 230 V i 400 V.
Sterownik (serwowzmacniacz) jest układem kontrolującym pracę całego napędu oraz komunikację z innymi urządzeniami np. sterownikiem całej linii. Przetwornikiem może być enkoder lub resolwer.

Serwa są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, jako elementy linii pakujących, dozujących czy mieszających.
(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze grudniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 12/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 11/2024 znajduje się tutaj.

Mateusz Ostrycharz
elektryk.mo@gmail.com

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 12/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.