Powrót

Pomiar czasu przełączania diod

W naszej świadomości zwykle dioda to przyrząd przewodzący tylko w jedną stronę. Artykuł pokazuje, że niekoniecznie.

Kilka zdań na początek

Rozważmy sytuację, w której do diody, przez którą płynie prąd w kierunku przewodzenia, przyłączymy napięcie w kierunku zaporowym. Dioda przewodzi jeszcze przez pewien czas, prąd spada z szybkością zależną od rekombinacji ładunków w złączu. Czas przewodzenia mierzony od chwili zmiany polaryzacji do momentu, gdy prąd spadnie do 10% wartości początkowej określany jest jako trr (reverse recovery time, w niektórych katalogach zdefiniowany jest on inaczej, ale nie dzielmy włosa na czworo). Czas ten jest zależny od napięcia i prądu w stanie przewodzenia, jednak główną przyczyną różnic jest budowa diody. Fotografia tytułowa pokazuje zależność napięcia odkładającego się na obciążeniu rezystancyjnym, czyli w praktyce prądu, po zmianie kierunku na zaporowy. Jak widać, dioda (wiekowa BYP401-50 z zestawu zakupionego w Składnicy Harcerskiej) przestała przewodzić po blisko 33 mikrosekundach. Przy prostowaniu napięcia sinusoidalnego o częstotliwości 50 Hz nie jest to problemem. Ale w układach impulsowych to cała wieczność.
(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze wrześniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 9/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 9/2024 znajduje się tutaj.

Paweł Pawłowicz
pawel.pawlowicz@upwr.edu.pl

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 9/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.