Back

Jaki kupić miernik uniwersalny – multimetr?

W tej rubryce przedstawiane są odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące elektroniki, zawarte w komentarzach do postów i filmów, nadsyłane przez Patronów i Mecenasów. Wszystkie możliwości kontaktu podane są na stronie: Zapytaj, odpowiedz.

(…) mam pytanie – szukam miernika uniwersalnego w miarę dobrego i w rozsądnej cenie (…) cele bardzo ogólnoelektroniczno-elektryczne (…) może być jakiś plusik – miernik tranzystorów czy coś 😉

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi w kwestii zakupu miernika uniwersalnego. Pierwsza, dla wielu najważniejsza kwestia to cena. Jeżeli ktoś ma sporo pieniędzy do wydania i lubi najwyższą jakość, to wybór jest jasny: renomowany producent Fluke i jego niemała oferta. A z niej na przykład znany i ceniony profesjonalny multimetr Fluke 87 (V) – fotografia 1. Ale to wydatek rzędu 3000 PLN. Tak jest, to nie pomyłka – około trzech tysięcy złotych.

Fotografia 1

Jeżeli budżet jest mocno ograniczony, to w grę wchodzi jakiś zdecydowanie tańszy „chińczyk”, oczywiście cyfrowy, a nie wskazówkowy. Niekoniecznie ściągany bezpośrednio z Chin, co w przypadku pecha może oznaczać problemy z serwisem i gwarancją. Dlatego wiele osób woli zapłacić trochę drożej i kupić sprzęt u porządnego polskiego dystrybutora, który zapewnia serwis gwarancyjny, a przynajmniej zgodnie z prawem daje dwuletnią gwarancję i możliwość wymiany.

Nieelektronikowi zapewne wystarczy jeden multimetr, dlatego prawdopodobnie będzie skłonny kupić droższy i… ładniejszy.

Tak naprawdę, to w domu, do celów ogólnych wystarczy jakikolwiek multimetr, nawet najtańszy, już za kilkanaście złotych.

Natomiast każdy, kto praktycznie zajmuje się elektroniką powinien mieć kilka multimetrów, przynajmniej trzy: co najmniej jeden możliwie najlepszy i co najmniej dwa budżetowe, ale lepiej nie najprostsze, nie najtańsze. W chwili pisania tego materiału (czerwiec 2022) multimetry „ogólnoelektroniczne” o sensownych parametrach można kupić w granicach 40…200zł. No chyba że ktoś ma szczególne potrzeby i wymagania, to być może będzie musiał zapłacić więcej. Niektóre multimetry lepiej, inne gorzej nadają się na przykład do warsztatu samochodowego. Większość w ogóle nie nadaje się do pomiarów prądów i napięć w obwodach sieci energetycznej, gdzie występują regulatory z triakami, deformujące sinusoidę. I dodatkowa uwaga: praktycznie nie ma multimetrów nadających się do pomiarów audio (pomijamy AMM-1 za 450USD) – pomiary sygnałów audio, także w obwodach głośnikowych, dokonywane są w zupełnie inny sposób. A jeżeli chodzi o wybór niedrogiego miernika „ogólnoelektronicznego”, to kierunki wyboru są dwa: jeden to miernik jak najbardziej atrakcyjny z wyglądu, a niekoniecznie o wysokich parametrach.

Przykłady multimetrów o mało typowym wyglądzie, dla wielu bardzo atrakcyjnym, pokazane są na fotografiach 2, 3.

Fotografia 2

Fotografia 3

Kierunek drugi to multimetr o jak najlepszych parametrach, a możliwie tani. Jednym z najbardziej obecnie atrakcyjnych przykładów jest Aneng AN870 (fotografia 4), który na Aliexpress można przy odrobinie wysiłku „upolować” w cenie (z dostawą) poniżej 150zł. Dla wielu elektroników może to być bezapelacyjnie najdokładniejszy woltomierz w pracowni, ponieważ jego błąd pomiaru napięć stałych nie przekracza 0,05%, a atrakcyjność zwiększa obecność przetwornika True RMS.

Fotografia 4

Nie polecam najtańszych multimetrów serii 830 (fotografia 5) i pokrewnych w dużo ładniejszych obudowach, ale mających te same zakresy i możliwości. Nie znaczy to jednak, że są nieprzydatne.

Fotografia 5

Ale jeżeli już ktoś chce kupić miernik tani lecz znacząco lepszy, może zwrócić uwagę na odmiany multimetrów o numerze 9205A (fotografia 6) lub na podobne, w cenach od około 40zł.

Fotografia 6

Niestety, wyższa cena nie zawsze oznacza większe zadowolenie nabywcy. A już obecność wspomnianych w pytaniu „plusików” to zwykle żadna zaleta. Na przykład wbudowany obwód w postaci miernika tranzystorów to dla większości użytkowników gadżet, bezwartościowy „wodotrysk”, z którego praktycznie nigdy nie skorzystają. A jeżeli już, to co najwyżej do sprawdzenia, czy bipolarny tranzystor jest w ogóle sprawny. I nie zmierzą MOSFET-ów.
Ogólnie biorąc, na podstawie reklam i parametrów przedstawianych przez handlowców bardzo trudno jest dokonać optymalnego wyboru. W specyfikacjach wcale nie są podane wszystkie kluczowe parametry i właściwości. Szereg aspektów tego obszernego zagadnienia może być omówionych w najbliższych numerach ZE w artykułach dotyczących multimetrów, o ile wyrazicie takie życzenie.

Natomiast praktyczne przykłady pełnego wykorzystania współczesnych multimetrów cyfrowych podane są w artykułach na temat Mikroomomierza oraz planowanego Teraomomierza. ©