Jak duży jest prąd pomiarowy omomierza?
W tej rubryce przedstawiane są odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące elektroniki, zawarte w komentarzach do postów i filmów, nadsyłane przez Patronów i Mecenasów oraz innych Czytelników za pomocą kanałów podanych na stronie: Zapytaj, odpowiedz.
(…) Teraz pytanie trochę na inny temat. Mam lampę DM160, w której chciałbym zmierzyć opór żarnika na zimno. Według katalogu lampa pracuje przy Uh = 1 V oraz Ih = 30 mA. Czy pomiar omomierzem na zimno nie grozi przepaleniem żarnika? Czy zbadanie oscyloskopem przebiegu generowanego przez ten omomierz na rezystorze o wartości mniejszej niż opór żarnika na gorąco (przykładowo 10 omów) zabezpieczy mnie przed przykrą niespodzianką? (…)
DM160 to interesująca lampa wskaźnikowa wypuszczona na rynek przez Philipsa w roku 1959 jako pierwszy na świecie wskaźnik VFD (Vacuum Fluorescent Display). Jest to świecąca trioda, gdzie jasność świecenia spiralnej anody jest regulowana przez napięcie siatki. Powyższa fotografia tytułowa, pochodząca z jednego z serwisów aukcyjnych, pokazuje podobne wskaźniki produkcji radzieckiej typu ИB-15 (IW-15, IV-15), odpowiedniki DM160 i 6977.
Lampa DM160 wymaga napięcia żarzenia tylko 1 V oraz prądu żarzenia 30 mA. Jak na lampy elektronowe moc żarzenia 30 mW i prąd żarzenia 30 mA są wyjątkowo niskie.
Autor pytania, obawiając się uszkodzenia kosztownej i rzadkiej już dziś lampy pyta, czy pomiar omomierzem jest bezpieczny?
Słusznie! Lepiej dmuchać na zimne! Warto się jednak upewnić i nie potrzeba do tego oscyloskopu. Oscyloskop jest potrzebny przy analogicznym sprawdzaniu, jak multimetr mierzy pojemność. A przy rezystancji wykorzystywany jest prąd stały.
Pomiar omomierzem nie grozi przepaleniem żarnika delikatnej lampy. Można się co do tego łatwo upewnić, wykorzystując drugi jakikolwiek multimetr w roli (mili)amperomierza. Trzeba niejako zmierzyć rezystancję amperomierza – testowany omomierz zmierzy rezystancję amperomierza + przewodów, co nie jest w tym przypadku istotne. Co najważniejsze, amperomierz pokaże prąd pomiaru omomierza przy zwarciu. Przykład na fotografii 1, przedstawiającej pomiar prądu na najniższym zakresie omomierza Owon B41T+. Drugi, czerwony multimetr pracuje jako miliamperomierz i pokazuje prąd zwarcia tylko 1,7 mA, który przy większej badanej rezystancji będzie mniejszy. W żadnym klasycznym multimetrze nie powinien on przekroczyć 30 mA, w większości będzie mniejszy od 1 miliampera. ¤
Piotr Górecki