Powrót

Tajemnicze przetwornice – generatory plazmy

Artykuł przedstawia dokładniejsze informacje dotyczące układów pokazanych w filmie YT o tym samym tytule oraz zawiera bardzo ważne wskazówki praktyczne. Wiedza zawarta w artykule ośmieli i zachęci do samodzielnego przeprowadzenia podobnie atrakcyjnych, ekscytujących eksperymentów i pokazów.

Fotografia tytułowa pokazuje kilka prostych i tanich generatorów, które są lub mogą być atrakcyjnymi przetwornicami napięcia. W tym także generatorami wysokiego napięcia rzędu tysięcy woltów.

Widoczne na fotografii generatory kupiłem w różnych sklepach chińskiej platformy Aliexpress jako komplety elementów – zestawy do samodzielnego montażu. Jak pokazuje przykład z rysunku 1, ceny są śmiesznie niskie – w tym wypadku nieco ponad 8 złotych z dostawą do domu. Podobnie kosztują zestawy innych generatorów. Nie sprawdzałem, czy można je kupić w polskich sklepach. Nie zdziwiłbym się, gdyby dla polskich firm handlowych import okazał się zupełnie nieopłacalny. Ceny są śmiesznie niskie, układy są prościutkie, ale okazują się bardzo atrakcyjne. Mogą posłużyć do interesujących eksperymentów, a budując je i badając, można się naprawdę dużo nauczyć.

Rysunek 1

Fotografia 2 przedstawia trzy egzemplarze rezonansowych generatorów wysokiego napięcia i wysokiej częstotliwości. Zasilany jest tylko jeden z układów. Bezprzewodowo przekazuje on energię do niepodłączonego drugiego takiego układu. Zaświeca niepodłączoną świetlówkę i wywołuje wyładowanie na końcu cienkiego drucika.

Fotografia 2

Bardzo intrygujący jest fakt, że te układy mają dziwną budowę. W Internecie można znaleźć różne odmiany schematu. Wielu elektroników po obejrzeniu takich schematów stwierdza, że tak zbudowany układ nie ma prawa działać. A ogólnie biorąc działa, co jest widoczne na fotografii 2, a jeszcze lepiej w filmie Y109. Wbrew pozorom jest to układ rezonansowy, czego zupełnie nie widać na schemacie.

Nie są układami rezonansowymi układy zrealizowane według bardzo podobnego schematu. Fotografia 3 pokazuje przykłady generatorów – przetwornic, które nie wykorzystują rezonansu. Wytwarzają bardzo wysokie napięcie rzędu kilkunastu tysięcy woltów! I kilkumilimetrowy łuk elektryczny. Schemat takich przetwornic też budzi mnóstwo pytań.

Fotografia 3

Natomiast fotografia 4 przedstawia niewiarygodnie prostą przetwornicę składającą się… z dwóch elementów, pozwalająca zasilić niebieską diodę LED napięciem 0,9 V.

Fotografia 4

W dalszej części artykułu pokazana jest jeszcze bardziej zaskakująca przetwornica, która pozwala zaświecić niebieską diodę LED napięciem 0,022 V! Tak, napięciem 22 miliwoltów! Niewiarygodne!

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze czerwcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 6/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 6/2024 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 6/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.