Wspólnie projektujemy: System przechowywania elementów
To jest już trzecie zadanie z serii „warsztatowej”. Pierwsze dotyczyło realizacji i organizacji mikropracowni, drugie dotyczyło „trzeciej reki elektronika”. Teraz proponuję, żeby w tym zadaniu cyklu konkursowego „Wspólnie projektujemy” zająć się kwestią, która dotyczy prawie każdego elektronika praktyka.
Mikroprocesorowa ośla łączka, część 9
Zaprezentowany dotychczas moduł 8-cyfrowego wyświetlacza 7-segmentowego LED ma znacznie więcej możliwości. Nadszedł czas by się z nimi zapoznać. Jednocześnie zrobimy duży krok tworząc program źródłowy składający się z wielu plików.
Budujemy potężny zasilacz
Każdy elektronik chciałby posiadać co najmniej jeden dobry stabilizowany zasilacz o dużej mocy kilkuset watów, dużym maksymalnym napięciu i dużym prądzie wyjściowym rzędu 10 amperów lub jeszcze więcej. Artykuł pokazuje, jakie mogą być drogi prowadzące do realizacji takiego niełatwego celu.
Skrzynka pytań i odpowiedzi. Czy należy bać się ESD?
W tej rubryce przedstawiane są odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące elektroniki, zawarte w komentarzach do postów i filmów, nadsyłane przez Patronów i Mecenasów oraz innych Czytelników za pomocą kanałów podanych na stronie: Zapytaj, odpowiedz.
Zjawiska falowe w sondach oscyloskopowych
Kolejny artykuł serii pokazuje, jak w przypadku najpopularniejszych biernych sond wysokoomowych można skutecznie walczyć z odbiciami, wynikającymi z niedopasowania falowego, oraz dlaczego w warunkach amatorskich budowa dobrej sondy biernej jest trudna, a praktycznie wręcz niemożliwa.
Dokładne pomiary: 24- i 32-bitowe moduły ADC
W poprzednim artykule tej serii przedstawione były wstępne rozważania, dotyczące szans na wykorzystanie tanich przetworników analogowo–cyfrowych, 24- i 32-bitowych, do budowy w warunkach amatorskich przyrządów pomiarowych konkurencyjnych względem najlepszych fabrycznych. Oto dalsze informacje.
Schody na trzecie piętro – uzupełnienie
Nazywam się Karol Świerc, jestem elektronikiem zajmującym się praktyką, w szczególności serwisem, ale nie tylko. Do obszernych wyjaśnień, wprowadzających w technikę odbioru radiowego (serwowanych przez Piotra Góreckiego w ramach Radiowej Oślej Łączki), chciałbym dorzucić jeszcze „trzy grosze”.
„Wiatr Poyntinga” i „okoliczności przewodowe”
Poniższy artykuł jest ważną częścią Radiowej Oślej Łączki, ponieważ pokazuje szereg aspektów związanych z ważnym w technice radiowej pojęciem wektora Poyntinga. Sygnalizuje kilka interesujących zagadnień, a także jest zachętą do samodzielnego zbadania pewnych fundamentalnych kwestii.
Kłopoty nauczycieli z elektromagnetyzmem
W tym artykule pokazuję, jak ja jako „wierzący i praktykujący” elektronik, widzę problem nauczania elektroniki i ogólnie wyjaśniania elektryczności początkującym. Artykuł ma ścisły związek z moim kursem Radiowej Oślej Łączki, którego celem jest pokazanie podstaw techniki radiowej w sposób jak najprostszy.
Prąd elektryczny, czy raczej „prąd energii”?
Poniższy artykuł jest częścią Radiowej Oślej Łączki. Naświetla tło i rozszerza horyzonty trudnego zagadnienia, dotyczącego przekazywania energii. Przekonuje, dlaczego warto wiedzieć o koncepcji „prądu energii” Heaviside’a oraz dlaczego i na ile ułatwia to zrozumienie podstaw techniki radiowej.