Nie ma napięcia? Czy nie ma prądu?
Oto pierwszy artykuł z serii dotyczącej różnych aspektów zasilania energią elektryczną. Zaczynamy od kwestii najprostszych. W mowie potocznej określeń „prąd” i „napięcie” używamy wymiennie. W tym artykule za pomocą prostych analogii pokazuję, czym jest napięcie elektryczne, a czym prąd elektryczny.
Poniższy artykuł jest pisaną wersją filmu na YouTube.
Często o tej samej sytuacji ktoś mówi: „nie ma prądu!”, a ktoś inny stwierdza wtedy: „nie ma napięcia!”.
Które z tych określeń jest prawidłowe? A może oba są właściwe? Czy prąd i napięcie to jest to samo?
Mnóstwo osób zupełnie nie zna się na „elektryce” – dla nich napięcie i prąd to dwa równorzędne określenia, które znaczą dokładnie to samo, nie bardzo zresztą wiadomo, co…
Bardziej zorientowani mają świadomość, że to coś innego, ale w życiu potocznym z bardzo głębokiego przyzwyczajenia, zamiast mówić o przerwie w dostawach energii elektrycznej, używają nieścisłych, potocznych określeń: nie ma prądu, nie ma napięcia.
W sumie nie ma się czemu dziwić!
Z energii elektrycznej w sposób powszechny, masowy, korzystamy nie dłużej niż od stu lat. Zwykle nie wnikamy w szczegóły, tylko korzystamy. Bardzo dużo już o energii elektrycznej wiemy. Ale tak naprawdę, to nikt do końca nie wie, co to jest „prąd elektryczny” i co to jest „napięcie elektryczne”!
Najlepsi naukowcy wciąż badają te zagadnienia, i czym bardziej się w nie zagłębiają, tym bardziej dziwne i tajemnicze się to wszystko wydaje. „Całej prawdy o elektryczności” nie znamy, ale absolutnie nie przeszkadza to w jej praktycznym wykorzystaniu. Zamiast „całej prawdy”, w praktyce wystarczają nam mniej lub bardziej uproszczone modele i analogie.
(…)
——– ciach! ——–
To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze marcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 3/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 3/2024 znajduje się tutaj.
Piotr Górecki
Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.