Powrót

Klawiatura / myszka USB w STM32

W ZE 2/2024 opisałem jak obsłużyć klawiaturę/mysz USB pracującą w trybie PS/2 przez mikrokontroler. Teraz pokażę jak obsłużyć je przez HOST USB wbudowany w liczne STM32.

ZE jest pierwszym krajowym czasopismem poruszającym tę tematykę. Także w Internecie próżno szukać informacji na ten temat. Dlaczego tak jest? HOST USB nie jest łatwy do zaimplementowania od strony programowej, ale HAL od STM-a przejmuje na siebie skomplikowane zadania, dając do dyspozycji użytkownika proste funkcje. Dlaczego więc próżno szukać informacji o implementacji HOST-a? Pewnie dlatego, że najpopularniejsza platforma, czyli Arduino, oparta zwykle na AVR nie może obsłużyć urządzeń USB ponieważ AVR nie mają HOST-a. Tylko nieliczne AVR mają USB ale tylko DEVICE. Drugi powód to mity, że USB jest trudne. Prawda jest taka, że trudne jest wszystko czego się nie rozumie.

Co będzie potrzebne?

Do przeprowadzenia prób z HOST-em potrzebny jest mikrokontroler STM32 z HOST-em USB. Wygodne w użyciu są płytki DISCOVERY / NUCLEO z zamontowanymi gniazdami USB dla HOST-a. W przykładzie posłużyłem się NUCLEO-L496ZG, ale w materiałach dodatkowych znajduje się projekt dla KA-NUCLEO-F411CE. Korzystając ze wskazówek zawartych w artykule można zaimplementować obsługę klawiatury i myszy USB w każdym mikrokontrolerze STM32, który ma wbudowanego HOST-a.

Zestaw pokazowy

Do uruchomienia klawiatury / myszki potrzebna będzie przejściówka USB pokazana na fotografii 1.

Fotografia 1

Podłączmy ją do klawiatury lub myszki i płytki Nucleo, według fotografii 2.

Fotografia 2

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze lipcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 7/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 7/2024 znajduje się tutaj.

SaS, ZE
sas.ze@vp.pl

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 7/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.