Lampy elektronowe – podstawowe informacje
Artykuł ten przeznaczony jest głównie dla osób, które do tej pory nie wykorzystywały lamp elektronowych. Omawia krótko zasadę działania takich lamp, przedstawia ich podstawowe parametry, najważniejsze cechy, w tym wady i zalety, oraz wyjaśnia szereg wątpliwości z nimi związanych.
Lampy elektronowe od czasów swego powstania ponad sto lat temu, były i są otoczone nimbem tajemniczości. Nimb (inaczej aureola) może być potraktowany symbolicznie, ale też dosłownie, ponieważ żółtopomarańczowy blask lamp, szczególnie na fotografiach, rzeczywiście przypomina tajemniczą aureolę.
Dziś wiele osób interesuje się lampowymi układami audio. Wbrew pozorom, można je zrealizować bardzo łatwo. Także i Ty możesz cieszyć się tajemniczym działaniem próżniowych lamp elektronowych. Niezbędna do tego elementarna wiedza zawarta jest w tym artykule. Natomiast artykuł Twój pierwszy wzmacniacz lampowy zawiera wszystkie niezbędne wskazówki praktyczne, pozwalające zacząć od zera.
Właśnie od zera! Otóż hasło: wzmacniacz lampowy wielu osobom kojarzy się z pięknie wykonanymi wzmacniaczami mocy, jak ten na fotografii 1 (Mcintosh-MC275, fot. Sebastian Nizan CC-BY-SA 4,0).
Być może westchniesz: Piękne, ale to dla mnie zdecydowanie zbyt trudne!
(…) ciach!
To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze lutowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 3/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 3/2023 znajduje się tutaj.
Piotr Górecki