Powrót

Podstawy automatyki – pomiary specjalistyczne

W poprzednim odcinku omówiliśmy część pomiarów, rzadziej wykorzystywanych na co dzień. Przemysł wymaga nieraz stosowania specjalistycznych mierników, które ułatwiają pracę, zastępują żmudne analizy w laboratoriach i umożliwiają podgląd online mierzonych wartości. Oto kolejne aspekty tego zagadnienia.

Pomiary pH

Pomiar pH (odczynu roztworu) jest wykorzystywany w przemyśle chemicznym, zaś najbliżej otoczenia Czytelników pH-metry są zabudowane na oczyszczalniach ścieków. Pomiar odczynu roztworu jest realizowany za pomocą porównania pH badanego roztworu i roztworu wzorcowego. Najczęściej urządzenie składa się z dwóch elektrod, zanurzonych w cieczy o znanym odczynie oraz cieczy badanej, połączonych z miliwoltomierzem. Podczas pomiaru mierzona jest siła elektromotoryczna powstałego ogniwa proporcjonalna do pH roztworu badanego oraz temperatury. W prostszych urządzeniach wpływ temperatury jest pomijany, bardziej profesjonalne mierniki mają wbudowany dodatkowo termometr. Na fotografii 1 przedstawiono pH-metr Halo2 Hanna (źródło: https://mera-sp.pl).

Fotografia 1

Pomiary stężenia gazów

Pomiary stężenia gazów, podobnie jak pomiary pH, w naszym otoczeniu są najczęściej wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków. Drugim miejscem gdzie możemy je znaleźć są wszelkie kominy i elektrofiltry – wyładowania w elektrofiltrze mogą spowodować wybuch, jeśli odpylane gazy będą zawierały np. tlenek węgla CO powyżej progu wybuchowości.

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze kwietniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 4/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 4/2024 znajduje się tutaj.

Mateusz Ostrycharz
elektryk.mo@gmail.com

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 4/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.