Moduł wskaźnika LED z układem KA2284
W poniższym artykule przestawiony jest prosty moduł wskaźnika wysterowania, wskaźnika poziomu sygnału audio z diodami LED. Taki moduł można kupić dosłownie za kilka złotych. Warto wiedzieć, że oprócz klasycznego zastosowania, taki moduł można też wykorzystać na różne, nietypowe sposoby.
Od dawna elektronicy hobbyści interesują się linijkowymi wskaźnikami z diodami LED, w szczególności różnymi wskaźnikami wysterowania audio. W kwietniowym numerze czasopisma z roku 2023 było zadanie w serii konkursowej „Tropimy błędy: Wskaźnik wysterowania audio”, gdzie wspólnie analizowaliśmy propozycję układową, która jest bardzo słaba, a wręcz błędna. Rozwiązanie tego zadania konkursowego można znaleźć tutaj.
Warto wiedzieć, że po pierwsze, za śmiesznie niską cenę można kupić pięciodiodowy, gotowy moduł wskaźnika, jak widać na fotografii tytułowej.
Po drugie, warto poznać szczegóły działania oraz budowy zawartego tam układu scalonego. Jest to bowiem układ o charakterystyce logarytmicznej, przeznaczony przede wszystkim do roli wskaźnika wysterowania audio. Jednak taki wskaźnik można też wykorzystać na różne inne interesujące sposoby.
Opis modułu KA2284
Jak pokazuje rysunek 1, taki moduł w chwili pisania artykułu można było kupić śmiesznie tanio: przy zakupie dwóch sztuk płacimy 5,78 złotych za egzemplarz, i to wraz z dostawą.
(…)
——– ciach! ——–
To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze sierpniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 8/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 8/2024 znajduje się tutaj.
Piotr Górecki
Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 8/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.