Powrót

Testy termiczne różnych rezystorów

Niniejszy artykuł jest kontynuacją serii, dotyczącej precyzyjnych elementów oraz dokładnych pomiarów. Przedstawia wyniki przeprowadzonych w komorze termicznej testów niektórych moich rezystorów. Wyniki są bardzo interesujące, a wiele niedrogich rezystorów pozytywnie zaskakuje swoimi parametrami.

W serii dotyczącej dokładnych pomiarów wielkości elektrycznych, która zaczęła się od artykułu Dokładność i zakres pomiarów w elektronice, oprócz informacji teoretycznych, pojawiły się też materiały zawierające wyniki praktycznych testów. W poprzednim artykule cyklu Testy termiczne wzorców napięcia przedstawiłem interesujące informacje o scalonych źródłach napięcia odniesienia. A poniższy materiał jest kontynuacją artykułu Amatorskie wzorce rezystancji, który ukazał się w numerze ZE 10/2023.

Sprawdziłem w mojej komorze termicznej, jak zmienia się rezystancja przy zmianach temperatury w zakresie od +18 do +28 stopni Celsjusza. Zmian temperatury w takim właśnie zakresie można się spodziewać w warunkach domowych. Zimą w niedogrzanych mieszkaniach może wystąpić temperatura +18°C, a w ciągu gorącego lata niewykluczone jest pojawienie się temperatury +28°C.

Tym razem dla zmniejszenia i tak bardzo długiego czasu przeprowadzania testów, pomiarów dokonałem tylko w trzech temperaturach: +18°C, +23°C, +28°C. Przede wszystkim testowałem rezystory wyższej klasy, przeznaczone do planowanych przyrządów pomiarowych, ale dla porównania analogicznie sprawdziłem też parametry garści popularnych rezystorów THT do sprzętu powszechnego użytku. Wynikające z moich pomiarów liczne i bardzo ważne wnioski zebrane są na końcu tego artykułu.

Fotografia 1 pokazuje badany zestaw popularnych, „zwykłych” rezystorów. Z takimi rezystorami hobbyści nadal mają do czynienia najczęściej (pomijamy rezystory SMD). W dalszej części artykułu ich parametry, a w szczególności wartość współczynnika cieplnego TCR, porównamy z właściwościami rezystorów zdecydowanie lepszych.

Fotografia 1

I tak fotografia 2 pokazuje czarne bardzo stare profesjonalne rezystory krajowe produkcji INCO oraz małe granatowe Vishay Dale PTF56.

Fotografia 2

Fotografia 3 przedstawia dobre stare rezystory Vishay VTA56, oraz nowe chińskie: małe czarne i większe jasne.

Fotografia 3

Jeden jasny nowy chiński (100 Ω) widać też na fotografii 4, przedstawiającej również cztery pary dość precyzyjnych rezystorów, zrobionych kiedyś dawno na indywidualne zamówienie (Elpod Kraków).

Fotografia 4

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze czerwcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 6/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 6/2024 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 6/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.

Uwaga! Możliwość dokładnych pomiarów!

Nazywam się Bartłomiej Radzik, jestem weteranem Szkoły Konstruktorów, inżynierem elektronikiem i entuzjastą metrologii.

Jestem stanie zaproponować społeczności ZE dokładny pomiar źródeł napięcia odniesienia DC rezystorów wzorcowych. Proszę o uważne zapoznanie się z poniższymi warunkami współpracy:

1. Pomiar wykonywany jest dla celów amatorskich, pro publico bono – brak korzyści finansowych, ale i brak możliwości wnoszenia wszelkich roszczeń;

2. Pomiar napięcia stałego w zakresie 1 V do 19,9 V z użyciem zespołu trzech wzorców Fluke 732A oraz multimetru Datron 1281 używanego jako transfer;

3. Pomiar rezystancji w zakresie 1 k…19,9 kΩ z użyciem wzorca ESI SR104 oraz multimetru Datron 1281;

4. Niepewność pomiaru U oraz R szacowana jest na ±10 ppm, względem wzorców GUM;

5. Warunki pomiaru: temperatura, wilgotność oraz napięcie zasilania będą w raporcie pomiarowym;

6. Urządzenie testowane będzie wygrzane przez minimum 1 h przed dokonaniem pomiaru;

7. Nadsyłanie i odsyłanie przedmiotu tylko i wyłącznie przy użyciu paczkomatów Inpost. Jest to jedyna akceptowana forma wysyłki;

8. Termin realizacji: do 10 dni, w sezonie urlopowym i świątecznym możliwe wydłużenie terminu;

9. Niedopuszczalne jest wysyłanie wzorców zasilanych akumulatorami litowymi na czas transportu ze względu na ryzyko pożarowe;

10. Dane adresowe i szczegóły dotyczące nadawania paczek udostępniane są zainteresowanym po uprzednim wysłaniu wiadomości na adres…

Pozdrawiam

Bartłomiej Radzik