Powrót

Generator pikosekundowy

W artykule opisane jest wykorzystanie oscyloskopu DHO924 o pasmie 250 MHz do obserwacji bardzo krótkich impulsów wytwarzanych przez znany z literatury układ prostego generatora. Generatora na jednym tranzystorze, wytwarzającego impulsy o czasie narastania zboczy rzędu setek pikosekund.

Po przeczytaniu artykułu Rigol DHO924S w praktyce: pomiar czasu narastania postanowiłem zbudować układ generujący impulsy o krótkim czasie narastania, bazujący na „kultowym” 2N2369.

Budowa i działanie

Działanie układu opiera sie na efekcie lawinowym występującym w tranzystorze. Tranzystor lawinowy to bipolarny tranzystor złączowy, przeznaczony do pracy w obszarze powyżej standardowo dopuszczalnego napięcia kolektor–emiter, zwanym obszarem przebicia lawinowego. Tranzystory, które nie zostały specjalnie zaprojektowane jako tranzystory lawinowe mogą mieć właściwości lawinowe, na przykład tranzystory typu 2N2369 są w stanie wygenerować impulsy przebicia lawinowego o czasie narastania 350 ps (według angielskiej Wikipedii).

Układ według schematu pokazanego na rysunku 1 celowo został zmontowany „w pająku” aby zminimalizować pojemności montażowe.

Rysunek 1

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze czerwcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 6/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 6/2024 znajduje się tutaj.

Paweł Pawłowicz
pawel.pawlowicz@upwr.edu.pl

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 6/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.