Powrót

Multimetr z oscyloskopem Aneng AOS02 i ZT702S

Chińscy producenci zaskakują nas coraz to lepszymi budżetowymi przyrządami pomiarowymi. Wcześniej szeroko opisywałem właściwości multimetr AN870. Ten artykuł dotyczy multimetru z oscyloskopem Zotek ZT702 S, który sprzedawany jest pod różnymi markami, między innymi Aneng AOS02.

Na początek podkreślam, że w żadnym wypadku nie jest to profesjonalny przyrząd pomiarowy. Niewątpliwie jednak jest to bardzo interesujący przyrząd do pracowni bardziej i mniej zaawansowanych hobbystów. Stosunek właściwości do ceny jest wręcz znakomity.

W chwili pisania tego artykułu (jesień 2023) można było go kupić w Chinach, z darmową dostawą, za mniej niż 300 złotych – rysunek 1. Za tę cenę otrzymujemy bardzo przyzwoity multimetr 4-cyfrowy (maksymalne wskazanie to ±9999) oraz prosty oscyloskop z próbkowaniem 48 MHz, o paśmie użytecznym do 10 MHz.

Rysunek 1

Ja pod koniec października kupiłem do testów wersję oznaczoną ANENG AOS02 za 256 złotych.

Fotografia tytułowa pokazuje wynik pomiaru napięcia stałego celowo odrobinę niższego niż 10 V. Wskazanie multimetru AOS02 w pełni zgadza się ze wskazaniem profesjonalnego Keithley K2000.

Fotografia 2 przedstawia pomiar znikomo małego napięcia stałego o wartości 1 miliwolta. Jak widać, błąd wynosi tylko 0,75%.

Fotografia 2

Na fotografii 3 widać pomiar napięcia sinusoidalnie zmiennego 1 kHz o wartości międzyszczytowej 20 V. Błąd względem profesjonalnego K2000 to pomijalne 0,14%.

Fotografia 3

Kolejna fotografia 4 prezentuje pomiar przebiegu prostokątnego o częstotliwości 200 kHz. Źródłem sygnału jest generator FY6900. Sygnał z jego wyjścia za pośrednictwem przejściówek BNC jest podawany wprost na wejście oscyloskopu i dzięki trójnikowi także na wejście oscyloskopu kontrolnego Rigol DS1052E. Na ekranie AOS02 widać przebieg o ostrych zboczach, z niewielkimi przerzutami, a to wskazuje, że pasmo przenoszenia oscyloskopu jest dużo szersze niż 200 kHz.

Fotografia 4

Natomiast rysunek 5 to zrzut z ekranu oscyloskopu AOS02, który zostaje zapamiętany po naciśnięciu jednego klawisza przyrządu (HOLD/SAVE), a potem przekazany do komputera za pomocą łącza USB. To przebieg prądu pobieranego z sieci energetycznej przez pewien zasilacz impulsowy.

Rysunek 5

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze marcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 3/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 3/2024 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.