Powrót

Dobre oraz „oszukane” karty audio USB

Komputerowe karty audio, zwłaszcza te z interfejsem USB, mogą być znakomitymi przyrządami pomiarowymi o bardzo wysokich parametrach. W poniższym artykule omawiam budowę dwóch kart: jednej o rewelacyjnych, najlepszych możliwych parametrach i drugiej – dobrej tylko z pozoru.

Od lat za najlepsze przyrządy do pomiarów sprzętu audio nie bez powodu uchodzą analizatory amerykańskiej firmy Audio Precision, z rodziny APx500. Firmowa fotografia 1 pokazuje flagowy APx555.

Fotografia 1

To są kosztowne analizatory dla profesjonalistów, o cenach absolutnie niedostępnych dla hobbystów. Co ciekawe, kosztująca mniej więcej 100 razy mniej płytka pokazana na fotografii tytułowej ma podobne parametry, przynajmniej jeżeli chodzi o parametry przetwornika analogowo-cyfrowego.

E1DA Cosmos ADCiso 32 bity 768

W tym artykule przedstawię pokazany też na fotografii 2 rewelacyjny przetwornik ADC z interfejsem USB, który ma rozdzielczość 32 bity i próbkowanie 768 kHz, a w komputerze widoczny jest jako typowa karta dźwiękowa, a przynajmniej jako jej obwody wejściowe, zamieniające sygnał analogowy na cyfrowy (układ nie zawiera przetwornika DAC).

Fotografia 2

Dla kontrastu przedstawię budowę i parametry innej, tylko na pozór znakomitej, karty dźwiękowej, pokazanej na fotografii 3. Według opisu jest to karta 32 bity, 384 kHz, czyli na pozór niewiele gorsza. W rzeczywistości jest to szyte grubymi nićmi, ewidentne oszustwo, co pokaże w dalszej części artykułu jako ostrzeżenie dla kupujących przetworniki rzekomo 32-bitowe.

Fotografia 3

Ale najpierw dokładniej przyjrzyjmy się fotografii 2. Układ Cosmos ADC pochodzi z rodzinnej firmy z Chin: E1DA Co. Ltd. Shenzhen. Zaskoczeniem może być ukraiński тризуб – od roku 1992 herb Ukrainy. Otóż w Chinach od lat mieszka i działa Иван Хлюпин, znany raczej jako Ivan Khlyupin, który jakiś czas temu
opracował i oferuje do sprzedaży znakomite zewnętrzne 32-bitowe przetworniki DAC. Omawiana tu karta Cosmos ADC (w tym przypadku w wersji iso, czyli izolowanym zasilaniem) powstała jako następny krok i pierwotnie miała służyć właśnie do pomiaru parametrów oferowanych przetworników DAC.

Zaskakujące jest rozszyfrowanie skrótu E1DA: otóż Autor pisze, że angielska wymowa E1 (e – one, „i – łan”) przypomina jego imię Iwan, a DA to po rosyjsku: tak. Skrót ma więc znaczyć: Iwan tak. A jeżeli ktoś miałby wątpliwości co do kwalifikacji Iwana, twórcy przetwornika Cosmos ADC, to może się o nich przekonać, śledząc jego wpisy na kilku forach, gdzie występuje jako IVX. To interesująca lektura z kilku powodów, ale ja omówię najważniejsze.

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w majowym numerze czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 5/2025). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 5/2025 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać – Postaw kawę za:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – Własna kwota. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dodać dedykację/Wiadomość dla Twórcy” i tu zawsze wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 5/2025.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (Smash) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.