Back

Powerbank – działanie i możliwości

Poniższy artykuł jest uzupełnieniem i rozszerzeniem wiadomości podanych w filmie o tym samym tytule, dostępnym na moim kanale YT. Artykuł zawiera wszystkie najważniejsze informacje na temat urządzeń typu Powerbank oraz pokazuje niektóre z bardzo interesujących możliwości ich wykorzystania.

Określenie powerbank, które chyba na razie nie ma dobrego polskiego odpowiednika, najczęściej kojarzy się ze smartfonem, jako rezerwowe źródło zasilania, znakomicie przedłużające czas nieprzerwanej pracy smartfona w warunkach polowych, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej.

Współpraca ze smartfonem to najpopularniejszy sposób wykorzystania powerbanku. Warto jednak wiedzieć o innych atrakcyjnych możliwościach.

W tym artykule krótko omówię możliwość wykorzystania powerbanku do zasilania nowoczesnego oscyloskopu, co wcale nie jest ciekawostką, bo przy niektórych pomiarach może mieć ogromne znaczenie praktyczne.

Przedstawię też podstawowe informacje o budowie powerbanków. Dla niektórych może to być ciekawostka, dla innych zachęta do realizacji własnego powerbanku czy „niskonapięciowego upeesa”.

Fotografia 1 to kadr z filmu Powerbank – działanie i możliwości, który jest uzupełnieniem i wprowadzeniem do tego artykułu. Film pokazuje praktyczny test możliwości bateryjnego zasilania profesjonalnego czterokanałowego oscyloskopu.

Fotografia 1

Możliwość całkowitego oddzielenia oscyloskopu od sieci energetycznej to w wielu przypadkach ogromna zaleta! Pozwala zredukować poziom zakłóceń związanych z siecią. Co prawda mogą przy tym wystąpić pewne zagrożenia, związane z bezpieczeństwem. Zależy to od sytuacji, a w szczególności od tego, jakie potencjały będą występować na masie oscyloskopu. Nieco szerzej omawiam to w dalszej części artykułu.

Na fotografii 2 pokazane jest stanowisko testowe podczas pomiaru wydajności prądowej powerbanku. Daje on napięcie 20 woltów, a prąd wynosi 5 amperów, więc rzeczywiście jest to powerbank o mocy wyjściowej 100 watów!

Fotografia 2

Fotografia 3 przedstawia tani moduł, który (bez akumulatorów) kupiłem kiedyś za około 20 złotych. To jest przykład bardzo prostego powerbanku. Jego budowa jest krótko omówiona w filmie.

Fotografia 3

Mam nadzieję, że informacje z filmu i artykułu zachęcą wiele osób do samodzielnych prób z podobnymi układami,
do budowy których można wykorzystać najrozmaitsze gotowe moduły. Co istotne, oprócz akumulatorów Li-Ion i Li-Poly, do budowy podobnych magazynów energii można wykorzystać także inne akumulatory, w szczególności bardzo popularne 12-woltowe, nazywane (niesłusznie) żelowymi.
(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze lipcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 7/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 7/2024 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 7/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.