Powrót

Mikroprocesorowa ośla łączka, część 4

Stworzenie pierwszego programu dla mikrokontrolera wymaga wcześniejszego zainstalowania właściwego programu narzędziowego. To przygotuje nam niezbędne środowisko do dalszych prac. Pierwszy program tradycyjnie będzie „mrugał” diodą LED.

Aby stworzyć jakikolwiek program dla mikrokontrolerów AVR należy posiłkować się odpowiednim oprogramowaniem narzędziowym. Jego zadaniem jest podstawowe wsparcie w uzyskaniu programu binarnego (takiego, który jest „umieszczony” w pamięci Flash mikrokontrolera i jest wykonywany przez zawarty tam mikroprocesor). Wygenerowanie go bazuje na programie źródłowym, czyli takim, który jest napisany przez człowieka w odpowiednim języku programowania. Obecnie wręcz powszechnie do takich celów stosowany jest język C (ewentualnie C++, który jest rozwinięciem języka C). W naszym kursie będziemy posługiwać językiem C, a zainteresowani Czytelnicy mogą później samodzielnie próbować swych sił z językiem C++ (również środowisko Arduino posługuje się językiem C lub C++, identycznie jak Atmel Studio), więc pierwszą przeszkodą do pokonania jest opanowanie języka C. Nie jest to jakaś duża trudność, gdyż składnia tego języka jest do opanowania (problem poznania jakiegokolwiek innego języka programowania jest porównywalny). Większym problemem jest „opis” algorytmu działania programu przy użyciu określonego języka programowania.

Instalacja oprogramowania narzędziowego

Pierwszym krokiem do wykonania jest zainstalowanie oprogramowania narzędziowego. Taki program można pobrać ze strony producenta mikrokontrolerów, jakim jest firma Microchip. Można go odnaleźć wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło „atmel studio 7 download archive” i kliknąć na wyszukaną pozycję (jak na rysunku 1).

Rysunek 1

Wybrany link prowadzi do strony, z której można pobrać oczekiwane oprogramowanie. Strona ta umożliwia uzyskanie oprogramowania w dwóch wariantach: web installer (ściągany jest niewielki program instalacyjny, który w trakcie swojej pracy „dociągnie” wszystko, co jest niezbędne) lub offline installer (ściągany jest kompletny program, który w trakcie instalacji nie wymaga dostępu do sieci). Osobiście preferuję pełną, niezależną wersję (rysunek 2).

Rysunek 2

Ściągnięty program należy uruchomić. Wyświetli on ekran powitalny, który również pojawi się przy każdym uruchomieniu oprogramowania narzędziowego (rysunek 3).

Rysunek 3

Aby program został zainstalowany konieczne jest wyrażenie zgody na wykonanie tej czynności („postawienie ptaszka” w I agree to the license…, jak pokazuje rysunek 4).

Rysunek 4

Dosyć istotnym elementem jest wybór obsługiwanych mikrokontrolerów. Program instalacyjny zaproponuje wszystkie warianty. Nas jednak interesuje „obróbka” 8-bitowych mikrokontrolerów AVR (pozostałe „ptaszki” można odznaczyć, jak pokazuje rysunek 5) i kliknąć przycisk Next (oczywiście jest możliwe później doinstalowanie pominiętych elementów).

Rysunek 5

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze wrześniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 9/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 9/2024 znajduje się tutaj.

Andrzej Pawluczuk
apawluczuk@vp.pl

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 9/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.