
Mikroprocesorowa ośla łączka, część 10
Aby sprawnie posługiwać się mikrokontrolerami (wraz z odpowiednim oprogramowaniem narzędziowym) niezbędne jest rozumienie roli i możliwości poszczególnych składników. Wraz z upływem czasu i liczbą zbudowanych konstrukcji to przyjdzie samo. Innym wariantem jest zapytać…
Ta część jest poświęcona wyjaśnieniom i odpowiedziom na pytania jakie dotarły do mnie przez e-mail.
Czy można używać tylko modułów Arduino Nano?
Nie, Arduino Nano jest jedynie modułem, na bazie którego realizowane są ćwiczenia pozwalające na poznanie zarówno języka programowania C, jak i zapoznanie się z pewnymi „chwytami” pozwalającymi rozwiązywać określone problemy zarówno w aspekcie sprzętowym jak i programistycznym. Moduł ten został wybrany ze względu na dużą popularność i maksymalną prostotę. Nie bez znaczenia jest też jego cena. Sam system Atmel Studio jest uniwersalnym oprogramowaniem narzędziowym, pozwalającym na tworzenie oprogramowania na dowolny mikrokontroler z rodziny 8-bitowych AVR (takie było założenie i zalecenie w trakcie instalacji oprogramowania narzędziowego). Okazuje się, że część Czytelników posiada moduły Arduino Nano w wlutowanym mikrokontrolerem ATMEGA168. Taki moduł również nadaje się „zabawy”. Skoro jest mowa o module Nano, to wlutowany tam mikrokontroler również będzie w obudowie QFP (o 32 pinach, ma to niewielkie znaczenie, o którym będzie dalej). Tworząc projekt samodzielnie, w pewnym momencie należy wskazać dla Atmel Studio model rzeczywiście zainstalowanego mikrokontrolera (rysunek 1).
Łatwo jest zauważyć, że Atmel Studio „dysponuje” kilkoma odmianami tego mikrokontrolera (różnice z użytkowego punktu widzenia są nieistotne, jednak należy wskazać właściwy). Nie zawsze da się odczytać symbol z samego układu, jednak dysponując programatorem można „odczytać” rzeczywisty symbol. Każdy model mikrokontrolera ma swój unikalny identyfikator (taka elektroniczna metryka). Jeżeli cofniemy się do części 4 cyklu, to na ilustracji 28 był pokazany podobny przypadek (rysunek 2). Podobnie można postąpić obecnie.
W sytuacji otwierania projektu, który jest pobrany ze strony „Zrozumieć Elektronikę”, posiadacz modułu Nano z układem ATMEGA168 również napotka podobny problem. Ponieważ udostępnione na stronie przykłady programów są przygotowane dla mikrokontrolera ATMEGA328PB, po otwarciu projektu w Atmel Studio konieczna jest korekta modelu mikrokontrolera (jeżeli jest inny).
To również dotyczy przypadku, gdy moduł jest wyposażony w mikrokontroler ATMEGA328 lub ATMEGA328P (udostępniony projekt dotyczy ATMEGA328PB).
(…)
——– ciach! ——–
To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w marcowym numerze czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 3/2025). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 3/2025 znajduje się tutaj.
Andrzej Pawluczuk
apawluczuk@vp.pl
Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Następnie wybrać – Postaw kawę za:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – Własna kwota. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dodać dedykację/Wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 3/2025.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (Smash) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.