Powrót

Kabel czy przewód? (2)

To jest druga część trzyczęściowego artykułu dotyczącego wątpliwości i sporów związanych z określeniami „kabel” oraz „przewód”. W poniższym artykule pokazuję przykłady dobitnie świadczące o tym, że nawet w branży elektrycznej nie ma jasności, jedności i precyzji stosowanej terminologii.

W pierwszej części artykułu (X014) pokazałem przede wszystkim to, że nie tylko wpisy na stronach internetowych, ale też „wyjaśnienia” podawane przez elektryków są nieścisłe i niespójne. Oto dalsze informacje na ten, budzący żywe emocje, temat.

Bałagan – przegląd „kabli i przewodów”

Na pewno na pytanie „kabel czy przewód?” nie ma jednej prostej odpowiedzi. Zwłaszcza poza elektroenergetyką, gdzie dziś moim zdaniem można już śmiało używać określeń „kabel” i „przewód” jako synonimów. Mogę to szerzej uzasadnić w oddzielnym artykule i filmie.

Niemniej w elektroenergetyce nadal nie są to synonimy. Nie są, panuje tam duży bałagan w kwestii rozumienia tych pojęć.

Niektórym słabo zorientowanym osobom, nie wiadomo dlaczego „kabel” kojarzy się z czymś giętkim, a to z kolei związane jest z wykorzystaniem żył zbudowanych z linki, a nie z drutu. To wyobrażenie nie znajduje sensownego uzasadnienia. I kable, i przewody mogą zawierać żyły z pojedynczego drutu (ang. wire) albo żyły w postaci linki (ang. stranded wire).

Niektóre próby wyjaśnienia „kabel czy przewód?” zawierają odwrotne sugestie, że to „przewody przeznaczone są do układania wewnątrz pomieszczeń” i dlatego muszą być miękkie, giętkie. To nieprawda, a dobitnym przykładem jest specyficzny rodzaj przewodów, nazywany szynoprzewodami – przykład na fotografii 1 (z Wikipedii, fot. Goldflakes CC BY–SA 4.0).

Fotografia 1

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w majowym numerze czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 5/2025). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 5/2025 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać – Postaw kawę za:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – Własna kwota. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dodać dedykację/Wiadomość dla Twórcy” i tu zawsze wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 5/2025.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (Smash) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.