Powrót

Uniwersalne stanowisko do testów lamp – triod

Poniższy artykuł ma uzupełnienie i rozszerzenie w postaci filmu na moim kanale YT. Artykuł i film są częścią serii, wprowadzającej w tematykę lamp elektronowych dosłownie od zera. Poniżej omówione jest proste stanowisko, znakomicie ułatwiające pomiary i eksperymenty z popularnymi lampami – triodami. Zgodnie z obietnicą z wcześniejszego artykułu przedstawiam uniwersalne stanowisko, które genialnie ułatwi pomiary parametrów lamp, a co ważniejsze, pozwoli szybko i sprawnie, wręcz błyskawicznie, budować różne układy lampowe i sprawdzać ich właściwości, zarówno przyrządami, jak i na słuch.

Uwaga! Stanowisko przeznaczone jest dla najpopularniejszych lamp małej mocy, a konkretnie triod (duotriod) serii ECC8x i PCC8x oraz ich zagranicznych odpowiedników. Możemy w nim wykorzystywać takie popularne lampy jak ECC88 i PCC88, ECC85 i PCC85 z żarzeniem 6,3 V, ECC81, ECC82, ECC83 z żarzeniem 12,6 V oraz ich najróżniejsze odpowiedniki. Po drobnej (odwracalnej) modyfikacji płytki także ECC84 i PCC84, które mają inny układ wyprowadzeń.

Stanowisko to NIE jest przeznaczone dla pentod (EF, EL, PL, ECF, PCF, ECL, PCL) i podobnych, którymi możemy zająć się oddzielnie.

Opisywana płytka przewidziana jest także do pomiarów parametrów katalogowych, ale przede wszystkim przeznaczona jest do łatwej i szybkiej realizacji najróżniejszych konfiguracji układowych z jedną i z dwiema triodami oraz do ich badania, zarówno poprzez pomiary, jak i przez odsłuch.

Dlatego płytka drukowana jest specyficzna i zawiera mnóstwo goldpinów oraz zacisków śrubowych. Opisywane tu stanowisko powstaje i jest udoskonalane od dłuższego czasu. Fotografia 1 przedstawia trzy wersje, w tym najstarszą, zrealizowaną na płytce uniwersalnej. Płytka uniwersalna to godne uwagi rozwiązanie pozwalające na dowolne modyfikacje, ale trzeba wykorzystać dobrą płytkę z metalizowanymi otworami. Z lewej strony widać drugą wersję stanowiska, zmontowaną na dedykowanej płytce, zrealizowanej w Chinach. Wersja ta była wykorzystana w artykule Pomiar parametrów lamp – szybko, łatwo i przyjemnie.

Fotografia 1

Po wprowadzeniu pewnych bardzo drobnych zmian powstała trzecia wersja płytki. Zamontowane na niej gotowe do testów stanowisko, a właściwie jego minimalną wersję pokazują fotografia 2 oraz fotografia tytułowa.

Fotografia 2

Fotografia 3 przedstawia sytuacje po dobraniu pożądanego punktu pracy.

Fotografia 3

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze sierpniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 8/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 8/2024 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 8/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.