Powrót

Interesujące układy: Nagrzewnica indukcyjna

Poniższy artykuł jest ściśle związany z artykułem Kuchenka indukcyjna z kategorii Elektronika użytkowa. Przedstawiona jest tu propozycja praktycznego zapoznania się z prostą nagrzewnicą indukcyjną o niewielkiej mocy, której zasady działania są identyczne jak kuchenki indukcyjnej.Niniejszy artykuł związany jest z dwoma wcześniejszymi z serii Interesujące układy: Mini Tesla Coil – Y100 oraz Ładowarka bezprzewodowa – Y101.

Opisywana prosta nagrzewnica jest też znana jako Mazzilli ZVS driver i pod takim hasłem warto szukać dodatkowych informacji o tym tajemniczym, zaskakująco prostym i bardzo efektownym układzie.

Ja do cyklu Interesujące układy zamówiłem wersję najtańszą, kosztująca około 25 złotych – rysunek 1.

Rysunek 1

Na początek, do wstępnych eksperymentów całkowicie wystarczy.

Uzyskane efekty

Fotografia 2 pokazuje, że ta bardzo tania nagrzewnica jest w stanie zagotować łyżeczkę wody. Przy napięciu 12,6 V pobiera 4,1 ampera, czyli niecałe 52 waty. Znaczna cześć tej mocy wydziela się w elementach nagrzewnicy, ale mimo wszystko udaje się zagotować wodę w łyżeczce, co widać lepiej na fotografii 3.

Fotografia 2

Fotografia 3

Na fotografii tytułowej pokazane jest rozgrzewanie do czerwoności gwoździa. Nagrzewnica pobiera niecałe 3,5 ampera prądu, co daje pobór mocy około 45 watów. Pomimo dużych strat w układzie elektronicznym przetwornicy, udaje się rozżarzyć gwóźdź, co dobrze widać na fotografii 4.

Fotografia 4

Zamieszczone zdjęcia pokazują spektakularne efekty. I wszystko to za mniej niż 25 złotych! A gdzie jest haczyk? Haczyka nie ma, tylko żeby pokazać takie spektakularne efekty musiałem trochę „pokombinować”. Nie udało się zagotować wody w klasycznej małej łyżeczce i musiałem od siostry pożyczyć najmniejszą jaką miała – fotografia 5.

Fotografia 5

Nie udało się rozgrzać do czerwoności ani nakrętki M4, ani M3, a tym bardziej żadnej śrubki M3. Udało się dopiero z malutkim gwoździkiem 3/4-calowym (20 mm).

(…) ciach!

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze sierpniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 8/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 8/2023 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.