Powrót

Interesujące układy: Częstościomierz 1 Hz…50 MHz

W licznych chińskich sklepach internetowych za mniej więcej 25 złotych można kupić komplet elementów do budowy miernika częstotliwości o zakresie pomiarowym 1 Hz…50 MHz. Realizacja takiego miernika to znakomita okazja, żeby zapoznać się z zaletami i wadami tego rodzaju przyrządów.


Model pokazany na fotografii tytułowej to chińska wersja częstościomierza, który wiele lat temu opracował Wolfgang „Wolf” Büscher, niemiecki krótkofalowiec o znaku DL4YHF. Układ elektroniczny jest genialnie prosty, dzięki wykorzystaniu popularnego i „sporomogącego” mikrokontrolera PIC16F628A.

Autor najpierw zrealizował wersję 4-cyfrową, która w pełni wykorzystała wszystkie nóżki mikrokontrolera. Później jednak zwiększono liczbę cyfr wyświetlacza do pięciu, a to dzięki zastosowaniu nietypowej bramki NAND, zrealizowanej na bazie tranzystora z czterema diodami i jednym rezystorem.

Ten rewelacyjnie prosty układ doczekał się wielu interesujących realizacji i modyfikacji. Dziś dostępny jest jako tani chiński zestaw do samodzielnego montażu. W chińskich sklepach internetowych można znaleźć także kilka innych rozwiązań mierników częstotliwości, jednak wersja opisywana w artykule jest dla wielu elektroników intrygująca z kilku względów, a przede wszystkim z uwagi na śmiesznie niską cenę – aktualny przykład na rysunku 1.

Rysunek 1

Zakup takiego zestawu, jego montaż i próba praktycznego wykorzystania, są znakomitą okazją i zachętą do bliższego zapoznania się zarówno z tym interesującym rozwiązaniem, jak i z innymi. Otóż praktyczny kontakt z tym, skądinąd wartościowym i przydatnym przyrządem, szybko pokazuje problemy, jakie dotyczą nie tylko tego, ale i wszystkich innych mierników częstotliwości i czasu.

(…) ciach!

To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze lutowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 2/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 2/2023 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki