Wzmacniacze operacyjne – podstawowe informacje
Młodzi elektronicy dobrze radzą sobie z programowaniem mikroprocesorów, a słabo rozumieją technikę analogową. Jednak we współczesnych urządzeniach nadal niezbędne są różne obwody i układy analogowe. A w nich najpopularniejszymi elementami są wzmacniacze operacyjne. W kilku artykułach przedstawiam podstawy wiedzy o wzmacniaczach operacyjnych/
Pomiar impedancji za pomocą karty dźwiękowej komputera
Wiele osób zainteresowanych jest możliwością pomiaru impedancji z wykorzystaniem karty dźwiękowej komputera. Jest to nie tylko możliwe, ale zaskakująco łatwe do zrealizowania za pomocą różnych programów komputerowych, w tym darmowych. Szczegóły w kolejnych artykułach, a w tym artykule podane są ogólne informacje wstępne.
Sieci energetyczne dla elektroników – początki i podstawy
Niejeden młody elektronik i informatyk skłonny jest lekceważyć elektrotechnikę i elektryków. Domowa instalacja energetyczna, czy to jednofazowa, czy nawet trójfazowa, wydaje się prosta, a wręcz prymitywna w porównaniu z układami elektronicznymi, zarówno analogowymi, jak i cyfrowymi, nie mówiąc już o informatyce. Gniazdko sieci energetycznej to dla elektronika źródło zasilania większości układów. Dołącza on tam swoje urządzenia elektroniczne. Wie, że występuje tam napięcie przemienne 50Hz 230V i nie zastanawia się nad szczegółami. Zaczyna się zastanawiać dopiero wtedy, gdy zdarzy się porażenie lub pożar instalacji albo gdy napotyka jakieś dziwne kłopoty z uziemieniem, działaniem tzw. różnicówki albo gdy przepięcia z sieci uszkodzą dołączony sprzęt.
NanoVNA – precyzyjne pomiary cz. 4
W poprzednim artykule MR095 omówiliśmy kwestie związane z pomiarem najmniejszych impedancji. Uzyskanie precyzyjnych wyników pomiarów z użyciem VNA nie jest łatwe, ponieważ wymaga precyzyjnej kalibracji, odpowiadającej sposobowi pomiaru. Przeanalizujmy kolejne bardzo ważne aspekty kalibracji.
NanoVNA – precyzyjne pomiary cz. 3
W poprzednim artykule MR094 nauczyliśmy się przeprowadzać pomiary w dwóch konfiguracjach, przeznaczonych do dużych i małych impedancji. Okazało się, że możliwości pomiarowe niepozornego NanoVNA niewątpliwie bardzo pozytywnie zaskakują. Wręcz okazują się rewelacyjne!
NanoVNA – precyzyjne pomiary cz. 2
W poprzednim artykule MR093 dość szczegółowo omówiliśmy sposoby pomiaru z pomocą VNA dużych i małych impedancji. Przypomnijmy to co najważniejsze. Otóż pomiary impedancji niewiele większych i niewiele mniejszych od 50 omów mierzymy w najprostszy sposób, dołączając element do portu - gniazda Ch0.
NanoVNA – precyzyjne pomiary część 1
Przyrząd NanoVNA pomimo niskiej ceny ma bardzo duże możliwości pomiarowe oraz pozwala osiągnąć zaskakująco dużą dokładność pomiarów w szerokim zakresie częstotliwości. Jednak uzyskana precyzja i dokładność zależą od wykorzystanych metod pomiarowych oraz sposobu i jakości kalibracji.
NanoVNA w roli omomierza część 2
W poprzednim artykule MR091 podane było, że pomiar parametrów S11, S21 to w istocie pomiar dopasowania (falowego), a dopasowanie zależy od stosunku oporności, więc przyrządy zwane VNA, w tym NanoVNA, są też omomierzami prądu zmiennego. Można też powiedzieć, że są to co najmniej dwukanałowe woltomierze napięć zmiennych, które mierzą nie tylko wielkości napięć, ale też zależności fazowe między nimi, czyli wielkości wektorowe. Wyniki pomiarów można przedstawić w bardzo różny sposób. Są to narzędzia do pomiaru różnych elementów i obwodów – sieci, stąd też nazwa VNA, skrót od Vector Network Analyzer.
NanoVNA w roli omomierza część 1
Celem dwuczęściowego artykułu jest wyjaśnienie na przykładzie taniego modelu NanoVNA zasady działania oraz możliwości wykorzystania nowoczesnych przyrządów, nazywanych VNA oraz rozwianie obaw i fałszywych wyobrażeń. Przyrząd znakomicie nadaje się też do testowania elementów elektronicznych, co jest przedstawione w kolejnych artykułach.
Niedoskonałość elementów – Rezystory praktycznie część 2
W poprzednim artykule ER008 opisane były sposoby sprawdzania stabilności cieplnej (termicznej) rezystorów. W tym artykule opisane są przykłady podobnych pomiarów, które pozwalają porównać parametry różnego rodzaju rezystorów.