PKE – Praktyczny Kurs Elektroniki (5) Wielobarwny wskaźnik/termometr
Na powyższej fotografii pokazane są dwa proste modele, realizujące wspaniałe i zaskakujące efekty świetlne. W obu trzykolorowa dioda LED RGB płynnie zmienia kolory i odcienie. Z lewej strony fotografii pokazany jest tęczowy wskaźnik napięcia z generatorem przebiegu piłokształtnego.
PKE – Praktyczny Kurs Elektroniki (4) Nocny dręczyciel – elektroniczny świerszcz
Na powyższej fotografii pokazany jest model Nocnego dręczyciela. Jest to układ do robienia dowcipów. Aby zrobić komuś dowcip, należy podrzucić to urządzenie do jego sypialni w miejsce niewidoczne i trudno dostępne, na przykład na szafę (regał).
Czym tak naprawdę jest energia?
Podobnie jak poprzedni, ten artykuł również poświęcony jest energii. Stanowi też wprowadzenie w zagadnienia związane z falami radiowymi, którymi będziemy się zajmować w ramach przygotowywanej do publikacji Radiowej Oślej Łączki. Zagadnień „radiowych” nie sposób zrozumieć bez wiedzy o energii.
Ratowanie całkowicie rozładowanych akumulatorów
W tej rubryce przedstawiane są odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące elektroniki, zawarte w komentarzach do postów i filmów, nadsyłane przez Patronów i Mecenasów oraz innych Czytelników za pomocą kanałów podanych na stronie: Zapytaj, odpowiedz.
Bezpieczeństwo, znak CE oraz odstępy izolacyjne
Tematyka bezpieczeństwa, wymagań, dobrej praktyki, odstępów izolacyjnych, obowiązujących przepisów, znaku CE oraz ROHS to bardzo szerokie i w sumie bardzo trudne zagadnienia. Poniższy artykuł dotyczy tylko bardzo wąskiego wycinka problemu, ale bardzo ważnego w praktyce. Obecnie na terenie całej Unii Europejskiej
Arduino i Raspberry – sterowanie przekaźnikami
W tym artykule, przeznaczonym głównie dla początkujących, przypomnimy krótko, czym jest przekaźnik oraz omówimy różne możliwości sterowania rozmaitymi przekaźnikami za pomocą popularnych modułów Arduino, Raspberry Pi i podobnych. Omówimy możliwości, ale także problemy z tym związane. W przeznaczonym dla nieco bardziej zaawansowanych artykule Moduł Arduino
Profesjonalne Arduino? Watchdog i usypianie CPU
Czy na Arduino można pisać profesjonalne programy? Można! Co prawda programy na mikrokontrolery AVR (ATmega...), z którymi zwykle utożsamia się Arduino, pisze się trudniej i dłużej niż na ARM, ale jak najbardziej, możliwe są profesjonalne rozwiązania na AVR.
Podstawy automatyki – pomiary i czujniki temperatury
Najczęściej mierzymy temperaturę naszego ciała. Dawniej używaliśmy do tego termometrów rtęciowych i pochodnych, obecnie zazwyczaj termometrów wykorzystujących podczerwień. W jaki sposób mierzymy temperaturę w przemyśle? Jakie metody są wykorzystywane? Czy istnieją czujniki uniwersalne?
Podstawy układów cyfrowych – meandry rozwoju
Obecna szeroko rozumiana technika cyfrowa zaczyna zawłaszczać coraz większe obszary zastosowań. Nawet klasycznie analogowe urządzenia, jak telewizja czy odtwarzacze muzyki, zostały zdominowane przez rozwiązania cyfrowe. Dokąd zmierza ten świat? Czy ciąg bitów jest panaceum na wszystko?
Płytki drukowane – projektowanie i realizacja
Docierają do mnie pytania dotyczące zarówno projektowania, jak też fizycznej realizacji płytek drukowanych. W jakim programie projektować płytki? Jak wykonać pojedyncze płytki do realizowanych prototypów? Samodzielnie, czy zlecić wykonanie jakiejś firmie?