Wspólnie projektujemy: Minimalistyczna pracownia
Na fotografii tytułowej widać zalążek mojej nowej pracowni, która w tej chwili wygląda już zupełnie inaczej. Jej wyposażeniem będziemy się zajmować w kolejnych zadaniach serii Wspólnie projektujemy. A poniżej rozwiązanie zadania konkursowego YK016, postawionego na stronie 37 w numerze ZE 5/2024.
Wspólnie projektujemy: Częstościomierz, część 7
W poprzedniej części były przedstawione warianty rozwiązań dla stopnia wejściowego częstościomierza. Zapowiedziałem również przebadanie pewnych modyfikacji układowych. W kolejnej części zapoznamy się z rezultatami tych działań.
Mikroprocesorowa ośla łączka, część 3
Aby ruszyć do przodu i napisać pierwszy prosty program warto zaznajomić się z „przeciwnikiem”. Wiedza o tym, co może dany moduł pozwala na jego efektywne zastosowanie. Tutaj równie istotne jest (a może nawet najistotniejsze) czego dany moduł nie może, aby nie „zmuszać” go do działań skazanych na porażkę.
Przetwornice do zasilania układów lampowych 2
W ZE 3/2023 ukazał się artykuł Twój pierwszy wzmacniacz lampowy, gdzie przedstawiony był wzmacniacz z lampą elektronową zasilaną napięciem anodowym 12 V. Poniżej omówione są sposoby wytwarzania dużo wyższych napięć anodowych za pomocą popularnych przetwornic impulsowych.
Niskoomowe sondy oscyloskopowe?
Sondy oscyloskopowe okazują się ogromnie ważnym wyposażeniem. Najpopularniejsze są sondy bierne o tłumieniu 10:1 i rezystancji wejściowej 10 megaomów. Da takich sond wrócimy, a ten artykuł przedstawia dużo mniej popularne sondy niskoomowe o rezystancji wejściowej 500 omów oraz 5 kiloomów.
Charakterograf
W artykule pokazany jest sposób zobrazowania charakterystyki napięcie – prąd elementów elektronicznych za pomocą ekstremalnie prostej przystawki do oscyloskopu
Historia zasilania – Prostowniki mechaniczne
Historia elektrotechniki zaczęła się od stosu Volty, czyli od baterii jednorazowego użytku – od prądu stałego. Później upowszechniły się sieci prądu przemiennego. Z biegiem czasu okazało się, że bardzo potrzebne są prostowniki, choćby do ładowania akumulatorów, ale także do wielu innych celów.
Czujniki gazów, część 2
Oto druga część artykułu opisującego rozmaite czujniki gazów i oparów. W pierwszej podane były informacje wstępne, ogólnie wprowadzające w temat, w tym historyczne. Omówiliśmy też czujniki rezystancyjne. Teraz w drugiej części zajmiemy się interesującymi czujnikami, działającymi na innych zasadach.
Moduł wskaźnika LED z układem KA2284
W poniższym artykule przestawiony jest prosty moduł wskaźnika wysterowania, wskaźnika poziomu sygnału audio z diodami LED. Taki moduł można kupić dosłownie za kilka złotych. Warto wiedzieć, że oprócz klasycznego zastosowania, taki moduł można też wykorzystać na różne, nietypowe sposoby.