„Rezystancja materiałowa”, czyli drugie prawo Ohma
To jest kolejny artykuł z serii dotyczącej fundamentalnych podstaw elektroniki. A właściwie serii dotyczącej prostowania fałszywych wyobrażeń na temat prawa Ohma. Jest też niezbędnym wprowadzeniem do zapowiadanego od dawna kursu Radiowej Oślej Łączki.
W filmie A009, dotyczącym Radiowej Oślej Łączki zasygnalizowałem problem fałszywych wyobrażeń dotyczących podstaw elektroniki. We wcześniejszych trzech artykułach (A010, A011 oraz A012), a także w dwóch filmach (A010 oraz A011) zajmowaliśmy się prawem Ohma. Przypomnę, że na początku przeprowadziłem pomiary dokładnie według wskazówek podanych w pewnym szkolnym podręczniku i ich wyniki nie zgadzały się z opisem w podręczniku.
W jednym z artykułów (A011) przedstawiłem dowody na to, że uwzględnienie wpływu temperatury nie zmienia faktu, iż realne elementy, w tym rezystory, nie spełniają prawa Ohma. Tymczasem większość osób ma głębokie przekonanie, że prawo Ohma jest fundamentem elektroniki.
A to nie prawo Ohma jest fundamentem, bo prawo Ohma dotyczyło i dotyczy przewodników oraz zależności napięcia i prądu w tych przewodnikach.
W poprzednim artykule (A012) zatytułowanym Czym naprawdę jest Prawo Ohma? pokazałem, że mnóstwo osób nadaje określeniu „prawo Ohma” niewłaściwy sens, którego w samym prawie Ohma nie ma. Na końcu tamtego artykułu zasygnalizowałem też ważną kwestię „rezystancji materiałowej” oraz rezystancji powiedzmy „ogólnej” czy „uogólnionej”. I właśnie teraz przyjrzymy się tym rezystancjom.
Poniższy artykuł nieprzypadkowo nosi nieco przewrotny i dziwny tytuł, ale przecież w różnych źródłach spotykamy określenie „drugie prawo Ohma”. I warto się bliżej przyjrzeć, o co chodzi.
(…)
——– ciach! ——–
To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze grudniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 12/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 12/2024 znajduje się tutaj.
Piotr Górecki
Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 12/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.