Powrót

Zrozumieć Elektronikę: zacznijmy od podstaw

Artykuł jest uzupełnieniem filmu B001 na moim kanale YT. Zawiera informacje, których nie ma w filmie, ale film zawiera wątki, których nie ma w artykule. Jest to przeznaczone dla zupełnie niezorientowanych wprowadzenie do kursu „Fascynujące przemiany energii”, pokazującego fundamenty elektroniki.

Podjąłem inicjatywę „Zrozumieć Elektronikę” i już sama ta nazwa zobowiązuje. Jak jednak rozpocząć poznawanie i rozumienie elektroniki, jeżeli to jest tak nieprawdopodobnie obszerna dziedzina?

Od czegoś trzeba zacząć! Otóż najlepiej zacząć od energii, bowiem elektronika to dziś przetwarzanie oraz przesyłanie energii i informacji.

To jeszcze nie jest właściwy, praktyczny kurs „Fascynujące przemiany energii”, który rozpocznie się już niedługo, też od filmu i artykułu. To na razie tylko wstęp, przygotowanie, gdzie podane są niezbędne informacje wprowadzające dla osób, które dotąd z elektroniką nie miały zupełnie nic wspólnego. Teraz, na dobry początek, proponuję szereg praktycznych ćwiczeń, dotyczących baterii i rozmaitych sygnalizatorów, a także biegunowości, napięcia i prądu elektrycznego. W następnym filmie i artykule pokazuję, jak wykorzystać multimetr, czyli miernik uniwersalny. A w kolejnym – jak wykorzystać oscyloskop. Dziś i dobry multimetr i sensowny oscyloskop można kupić zaskakująco tanio – pokażę co i gdzie. A dopiero po takim kilkuodcinkowym wstępie przejdziemy do w 100 procentach praktycznego kursu podstaw elektroniki zatytułowanego „Fascynujące przemiany energii”.

Realizacja proponowanych ćwiczeń jest bardzo łatwa. Wykorzystamy rozmaite elementy elektroniczne, ale nie trzeba niczego lutować! Wszystkie połączenia są wykonywane za pomocą przewodów z krokodylkami. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy o elektryczności ani o elektronice. Wszystkie niezbędne informacje będę podawał stopniowo, w kolejnych filmach i artykułach.

W głównym kursie „Fascynujące przemiany energii” będziemy w sposób praktyczny zajmować się fotowoltaiką, oświetleniem LED, magnesami, elektromagnesami, bardzo dziwnymi silnikami, tajemniczymi elementami piezoelektrycznymi oraz jeszcze bardziej tajemniczymi modułami Peltiera i termoparami.

Fotografia poniżej pokazuje zbiór elementów, które przygotowałem do odcinka dotyczącego chemicznych źródeł energii.

Na kolejnej fotografii widać analogiczny zestaw elementów do badania dwukierunkowych przemian energii mechanicznej i elektrycznej.

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze styczniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 1/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 1/2024 znajduje się tutaj.

 

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10 zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.