Powrót

Podstawy automatyki – pomiary prądów i napięć

W kolejnym odcinku temat z pogranicza automatyki i elektroenergetyki. Często potrzebujemy informacji o wartości napięcia lub prądu w obwodzie. Dla zwykłego operatora można zastosować zwykły woltomierz czy amperomierz. W jaki sposób możemy taką informację przekazać do sterownika PLC? O tym poniżej.

Transformator

Na początek przypomnijmy sobie budowę transformatora. Najprostszy transformator to dwie cewki nawiniętę na wspólnym rdzeniu z ferromagnetyka. Na przestrzeni lat dopracowano jego budowę i w praktyce nie wykorzystuje się rdzeni w kształcie pręta, ze względu na duży strumień magnetyczny rozproszenia, lecz w kształcie litery O dla transformatorów jednofazowych i w kształcie dwóch sklejonych ze sobą liter E dla transformatorów trójfazowych (rdzeń trójkolumnowy) – rysunek 1 (źródło: www.breve.pl).

Rysunek 1

Niektóre konstrukcje transformatorów mogą być oparte na rdzeniach pięciokolumnowych, co pozwala na zmniejszenie wysokości transformatora – rysunek 2 (źródło: www.elhand.pl).

Rysunek 2

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze styczniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 1/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 1/2024 znajduje się tutaj.

 

Mateusz Ostrycharz
elektryk.mo@gmail.com

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10 zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy.