Powrót

Podstawy automatyki – pomiary i czujniki ciśnienia

Kolejnym parametrem, który często wymaga pomiaru w automatyce, jest ciśnienie. Na co dzień spotykamy się najczęściej z pomiarem ciśnienia atmosferycznego (prognoza pogody). Innym popularnym pomiarem ciśnienia jest pomiar ciśnienia w oponach – który z Czytelników ostatnio sprawdził to w swoim pojeździe?

Pomiar ciśnienia

W przemyśle pomiar ciśnienia jest konieczny w układzie sterowania pneumatycznego, hydraulicznego, a także jako pomiar parametru samego procesu np. ciśnienie wody grzewczej. Mierniki ciśnienia można podzielić na manometry (mierzące ciśnienie) oraz wakuometry (mierzące podciśnienie). Urządzenie mierzące zarówno ciśnienie i podciśnienie to manowakuometr. Ponadto stosuje się pomiar różnicy ciśnień – pomiar ciśnienia względem innego ciśnienia. Ciśnienia, jakie są mierzone w automatyce, w przypadku hydrauliki siłowej, sięgają nawet kilkuset barów (1 MPa to 10 barów).

Czujniki ciśnienia

Czujniki ciśnienia można podzielić na dwie grupy: z pomiarem ciągłym (wyjściem analogowym) i z wyjściem stykowym. Czujnik z pomiarem ciągłym na swoim wyjściu wystawia znany z poprzednich artykułów sygnał analogowy 0–10 V lub 4–20 mA. Czujnik z wyjściem stykowym po osiągnięciu zadanej wartości ciśnienia, z uwzględnieniem ewentualnej histerezy, zmienia stan styku. Czujniki z wyjściem stykowym są powszechnie nazywane presostatami. Na fotografii 1 (źródło: www.danfoss.com) przedstawiona jest gama presostatów firmy Danfoss. Presostaty są wykorzystywane w kompresorach ze zbiornikiem powietrza jako zabezpieczenie przed zbyt wysokim ciśnieniem w zbiorniku. W sprzęcie AGD (pralki, zmywarki) stosowane są presostaty reagujące na ciśnienie wody, uniemożliwiające uruchomienie urządzenia bez wody np. przy zakręconym zaworze wody.

Fotografia 1

(…) ciach!

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze czerwcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 7/2023). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 7/2023 znajduje się tutaj.

Mateusz Ostrycharz

elektryk.mo@gmail.com

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy.