Lampy elektronowe specyficzne konfiguracje
W artykule przedstawione są bardzo ważne informacje wprowadzające, niezbędne dla każdego, kto choć trochę interesuje się lampami. W przystępny sposób omówione są podstawowe układy pracy triod, ich najważniejsze właściwości, w tym główne zalety i wady.
W dwóch poprzednich artykułach Lampy elektronowe podstawowe konfiguracje oraz Lampy elektronowe: sprzężenie zwrotne i wtórnik przedstawiłem podstawowe informacje o dwóch konfiguracjach z jedną triodą: o najpopularniejszym układzie ze wspólną katodą oraz o układzie ze wspólną anodą, czyli wtórniku (wtórniku katodowym). Zgodnie z zapowiedzią w poniższym artykule króciutko omówię układ ze wspólną siatką. Króciutko, bowiem ma on znikome zastosowanie w układach audio.
Układ ze wspólną siatką
We wzmacniaczach audio nie stosuje się „czystego” układu ze wspólną siatką według rysunku 1, ale wchodzi on w skład mało popularnych konfiguracji dwulampowych, które omówimy w innym artykule tej serii. Dlatego też warto mieć ogólne pojęcie o tej, dość dziwnej, konfiguracji.
(…)
——– ciach! ——–
To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze listopadowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 11/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 11/2024 znajduje się tutaj.
Piotr Górecki
Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 11/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.