Powrót

Przetwornice do zasilania układów lampowych 2

W ZE 3/2023 ukazał się artykuł Twój pierwszy wzmacniacz lampowy, gdzie przedstawiony był wzmacniacz z lampą elektronową zasilaną napięciem anodowym 12 V. Poniżej omówione są sposoby wytwarzania dużo wyższych napięć anodowych za pomocą popularnych przetwornic impulsowych.

Niniejszy artykuł jest kolejnym z serii przeznaczonej dla osób, które chciałyby bez stresu rozpocząć przygodę z lampami elektronowymi. Wcześniej, w artykule Twój pierwszy wzmacniacz lampowy (Y030), podane były przykłady i konkretne wskazówki, jak można łatwo zbudować najprostszy (przed)wzmacniacz lampowy, i to zasilany bezpiecznym napięciem 12 V. W artykule Pomiary 12-woltowego wzmacniacza lampowego (Y031) przedstawione były zachęcające wyniki jego pomiarów. Dla zupełnie początkujących przeznaczona jest seria zaczynająca się od artykułu Lampy elektronowe – podstawowe informacje (E030).

Teraz robimy kolejny krok. Niniejszy materiał jest kontynuacją artykułu Przetwornice do zasilania układów lampowych 1 (S030), gdzie pokazałem możliwość dodania powielacza do przetwornic zrealizowanych na układzie scalonym XL6019 (XL6009).

Poniżej opisana jest przeróbka dwóch egzemplarzy popularnej 250-watowej przetwornicy, jaką w sklepach Aliexpress można kupić za kilkanaście złotych. Przetwornicy, zawierającej znany kontroler TL494. Jeden z przerobionych egzemplarzy wykorzystałem do zasilania Uniwersalnego stanowiska do testów lamp – triod, też opisanego w tym numerze ZE.

Widać ją na fotografii 1, gdzie wytwarza napięcie anodowe. Na zdjęciu rzuca się też w oczy druga, mała przetwornica obniżająca w obwodzie żarzenia.

Fotografia 1

Fotografia 2 pokazuje z bliska przerobioną przetwornicę z dodatkowym kondensatorem. Jak widać, powielacz zawiera sześć kondensatorów i sześć diod.

Fotografia 2

Fotografia 3 przedstawia efekt innej przeróbki. Tu po pierwsze, powielacz ma nie trzy, tylko cztery stopnie. Po drugie, układ zawiera nietypowy przełącznik zakresów z kawałkiem listwy podwójnych goldpinów. Po trzecie, model ma nie tylko dodatkowe kondensatory, ale też dodatkową cewkę – dławik.

Fotografia 3

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze sierpniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 8/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 8/2024 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery ZE mam wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 8/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.