Back

Wykrywacz metali

Artykuł opisuje budowę i działanie prostego chińskiego zestawu wykrywacza metali. Zawiera wskazówki dotyczące montażu, ale przede wszystkim przedstawia informacje wyjaśniające zasadę działania i specyfikę tego bardzo prostego układu, których nie sposób znaleźć w instrukcji montażu.

Hasło „wykrywacz metali” od wielu lat budzi zrozumiałe zainteresowanie. Zwykle kojarzy się z poszukiwaniem skarbów, nie tylko złota i srebra.

Prezentowany układ rzeczywiście jest wykrywaczem metali. Co prawda z uwagi na prostotę i słabe parametry raczej nie nadaje się do poszukiwania skarbów, niemniej może pełnić funkcję edukacyjną.

Może zachęcić do zainteresowania nieporównanie lepszymi, czulszymi wykrywaczami metali, ale nie tylko. Daje okazję do zapoznania się z jednym z popularniejszych, prostych generatorów. A właściwie z konfiguracją układową, która znajduje szereg interesujących zastosowań. Głównie do wytwarzania napięć wyższych od napięcia zasilania generatora.

Zasada działania i możliwości układu

Jedną z zalet układu, prezentowanego na fotografii tytułowej jest to, że niezbędne w układzie generatora elementy indukcyjne – cewki – są wykonane jako ścieżki na płytce drukowanej. Rozwiązuje to szereg problemów i ułatwia montaż wykrywacza.

Głównie dzięki temu zbudowanie układu jest bardzo proste, o ile nie popełni się ewidentnej pomyłki i w miarę poprawnie przeprowadzi lutowanie.

Można powiedzieć, że montaż jest dziecinnie prosty, jednak praktyka pokazuje, że osoby mniej doświadczone popełniają pomyłki, a podczas lutowania zdarzają się rozmaite błędy, a niestety nawet uszkodzenia elementów.

Wykrywacz jest sprzedawany w postaci zestawu do samodzielnego montażu. O szczegółach łatwego montażu za chwilę. Ogólnie mówiąc, układ prawidłowo zmontowany działa od razu, trzeba tylko ustawić potencjometr montażowy VR1.

Najprościej biorąc, potencjometr trzeba ustawić tak, żeby zgasła czerwona dioda żeby milczał brzęczyk. Zbliżenie płytki cewką do jakiegoś kawałka metalu włączy brzęczyk zaświeci diodę LED.

Jest to niewątpliwie wykrywacz metali, jednak dla wielu osób bardzo interesujące są szczegóły. Osoby zorientowane w temacie wiedzą, że istnieją rozmaite wykrywacze metali, o bardzo różnych właściwościach, wynikających z zasady działania.

Przede wszystkim nasuwa się pytanie, czy przyrząd wykrywa tylko metale ferromagnetyczne?
Czy wykrywa wszystkie metale? A może wykrywa także jakieś inne przedmioty niemetalowe?

Na fotografii tytułowej widać reakcję wykrywacza na na monetę 5-złotową. Fotografia 1 pokazuje analogiczny przykład z ciężkim, masywnym kowadełkiem ze stopu żelaza. Odległość wykrywania nie poraża, wynosi maksymalnie około trzech centymetrów, jednak jest to bardzo prymitywny układ, który ma służyć tylko do celów edukacyjnych.

Fotografia 1

Bardzo interesujący przypadek pokazany jest na fotografii 2. Otóż jeżeli końce pętli są zwarte, układ zdecydowanie i ze znacznej odległości wykrywa taką cieniutką metalową pętlę. Jeżeli jednak końce zostaną rozwarte, to urządzenie ewidentnie „nie widzi” delikatnego miedzianego przewodu. Dlaczego? Wyjaśnienie w dalszej części artykułu.

Fotografia 2

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze lutowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 2/2024). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełną wersję czasopisma znajdziesz na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 2/2024 znajduje się tutaj.

 

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10 zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.