Powrót

Wykrywacz pola NFC z neonówką

Czy wiecie ile energii generuje typowy czytnik RFiD/NFC? Taki w telefonie albo przy drzwiach otwieranych kartą? Okazuje się że zaskakująco dużo, tak dużo, że można zasilić… neonówkę. Prosty układ zasilany z czytnika NFC telefonu wytwarza napięcie około 200V, co umożliwia świecenie niewielkiej lampki neonowej.

Temat zasilania układów elektronicznych energią pozyskaną z fal radiowych budził zainteresowanie od dawna. Przykładowo, pierwsze detektorowe odbiorniki radiowe nie wymagały dodatkowego zasilania, były zasilane wyłącznie energią pobieraną z anteny. W miarę jak pojawiały się coraz bardziej skomplikowane układy, wymagania co do ilości pozyskanej energii rosły. A ponieważ użycie anten długości kilkudziesięciu metrów (przy użyciu których, jak głoszą legendy, w pobliżu nadajników radiowych dużej mocy dawało się zasilić nawet niewielką żarówkę) nie zawsze jest praktyczne, pojawiły się różnego rodzaju układy typu rectenna (połączenie słów rectifier – prostownik i antena), gdzie do anteny/zestawu anten dołączony jest układ prostownika (a zwykle też powielacza napięcia).

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze wrześniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 9/2023). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 9/2023 znajduje się tutaj.

 

Jarosław Węgliński
jweglinski@poczta.onet.pl

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10 zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy.