Zegar Nixie – nostalgiczna elegancja
Dziś, kiedy technologia posuwa się naprzód w zawrotnym tempie, niektóre rozwiązania z przeszłości wracają, ponownie zdobywając wielką popularność. Jednym z takich przykładów jest zegar na lampach Nixie – urządzenie, które łączy w sobie nostalgiczny urok lamp elektronowych z nowoczesnym designem.
PKE – Praktyczny Kurs Elektroniki (17) Generator funkcji i generator szumu różowego
Na fotografii wstępnej widzisz model uniwersalnego generatora przebiegów: prostokątnego, trójkątnego i sinusoidalnego. To podstawowe przebiegi, bardzo często wykorzystywane podczas pomiaru różnych urządzeń elektronicznych.
Najważniejsze parametry rezystorów
Stopniowo powstają kolejne serie artykułów. Niektóre już ukazały się na łamach czasopisma "Zrozumieć Elektronikę" Inne są gotowe i tylko czekają na publikację w kolejnych numerach pisma. I właśnie w tym miejscu znajdzie się, zaplanowany do któregoś z najbliższych numerów ZE, artykuł pt. Najważniejsze parametry
PKE – Praktyczny Kurs Elektroniki (16) Stabilizator temperatury
Na fotografii wstępnej pokazany jest ulepszony układ regulatora/stabilizatora temperatury. W wykładzie 8 projektem wstępnym był prosty termostat – regulator temperatury. Zrealizowaliśmy go na kilku tranzystorach i przekonaliśmy się, jak ważną sprawą jest wprowadzenie histerezy, która polepsza działanie układu. Teraz rozumiemy, że zwiększanie histerezy z jednej strony ma dobroczynne skutki, bo likwiduje wpływ zewnętrznych zakłóceń, ale z drugiej strony pogarsza dokładność regulacji. Dlatego zbudujemy ulepszony regulator o znacznie lepszych właściwościach stabilizacyjnych.
PKE – Praktyczny Kurs Elektroniki (15) Iluminofonia selektywna
Na fotografii wstępnej pokazany jest model selektywnej, pasmowej iluminofonii, reagujący na dźwięki z zakresu około 70...280 Hz. Powodują one zaświecanie dwóch białych diod LED. Układ zawiera skuteczny filtr pasmowy, który nie tylko przepuszcza, ale też około 10-krotnie wzmacnia sygnały w paśmie przepustowym, a silnie tłumi sygnały o innych częstotliwościach.
Wspólnie projektujemy: Sygnalizator braku stabilizacji
W cyklu Wspólnie projektujemy budujemy zasilacz warsztatowy. Wprowadzeniem był artykuł Projektowanie zasilacza liniowego. Dalsze informacje są tutaj. Poniżej przedstawione są różne możliwości rozwiązania zadania YK010, dotyczącego sygnalizowania braku stabilizacji napięcia wyjściowego.
PKE – Praktyczny Kurs Elektroniki (14) Wzorcowy generator sinusoidalny
Na fotografii wstępnej pokazany jest model generatora sygnału sinusoidalnego. Jak wiadomo, matematyczny przebieg sinusoidalny jest przebiegiem podstawowym, elementarnym, „pierwotnym” i w pewnym sensie czystym.
Układy do ślepych testów aparatury audio
Artykuł opisuje prosty przyrząd, który znakomicie ułatwi testowanie wszelkich urządzeń i układów audio. Prezentowana przystawka pozwoli przeprowadzić najrozmaitsze pomiary porównawcze, w tym umożliwi przeprowadzenie prób odsłuchowych, w szczególności realizację naprawdę wiarygodnych ślepych testów.
Montaż elementów SMD na płytkach z Aliexpress
W ZE 10/2023 ukazał się artykuł Montaż elementów SMD w warunkach domowych. Po przeczytaniu tego artykułu także i ja, jako elektronik hobbysta, postanowiłem sam zmontować elementy do montażu powierzchniowego (SMD) na fabrycznych płytkach drukowanych.
Od czego zależy wydajność mikrokontrolera?
Czy wydajność mikrokontrolera zależy tylko i wyłącznie od szybkości taktowania CPU? Może inne czynniki wpływają na wydajność? Jeśli tak, to jakie? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule.