Komputer na układach TTL, czyli znów wszystko na jedną kartę…
Artykuł opowiada o historii, która jest składową wszystkich moich zamiarów, wyborów, niedosytów, porażek i sukcesów w moim „zawodowym” życiu. To wszystko doprowadziło mnie do momentu, w którym postanowiłem skonstruować komputer – najbardziej skomplikowany projekt w życiu…
Uniwersalne stanowisko do testów lamp – triod
Poniższy artykuł ma uzupełnienie i rozszerzenie w postaci filmu na moim kanale YT. Artykuł i film są częścią serii, wprowadzającej w tematykę lamp elektronowych dosłownie od zera. Poniżej omówione jest proste stanowisko, znakomicie ułatwiające pomiary i eksperymenty z popularnymi lampami – triodami.
Podstawy automatyki – Przetwornice częstotliwości
Czy falownik do fotowoltaiki i falownik do silnika to takie same urządzenia? Jak zbudowany jest ,,falownik’’ do silnika? Czy można podnieść prędkość silnika powyżej wartości znamionowej? Dlaczego za urządzeniem energoelektronicznym nie stosujemy styczników? Na te pytania odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Elektronika (nie tylko) dla informatyków (3) Rezystory precyzyjne
W poprzednim wykładzie zaznajomiliśmy się z najpopularniejszymi elementami elektronicznymi czyli rezystorami. W tym odcinku również będziemy się zajmować rezystorami, ale precyzyjnymi.
Elektronika (nie tylko) dla informatyków (2) Rezystory
W poprzednim wykładzie zaznajomiliśmy się z takimi pojęciami jak napięcie i prąd elektryczny oraz energia i moc. W tym odcinku zapoznamy się z najpopularniejszymi elementami elektronicznymi czyli rezystorami.
Elektronika (nie tylko) dla informatyków (1) Elementy i układy elektroniczne wokół mikroprocesora
Mikroprocesory są dziś powszechnie stosowane w najróżniejszych urządzeniach, nie tylko fabrycznych. Niska cena, łatwość programowania i dostępność wszelkich niezbędnych narzędzi powoduje, że coraz młodsi realizują interesujące układy na bazie mikroprocesorów.
Wspólnie projektujemy: Wykorzystanie lamp gazowanych
Projektem okładkowym kwietniowego numeru ZE był zegar z kultowymi lampami Nixie w roli wielce atrakcyjnych wyświetlaczy cyfrowych. W tamtym numerze przedstawione było też zadanie konkursowe.
Dokładny pomiar małych rezystancji
W majowym numerze ZE znalazł się opis prostej przystawki, przeznaczonej do pomiaru małych (<2 Ω) rezystancji, w założeniu – oporności styków przełączników i przekaźników. Poniżej przedstawiona jest praktyczna realizacja i rozwinięcie tego interesującego projektu.
Klawiatura / myszka USB w STM32
W ZE 2/2024 opisałem jak obsłużyć klawiaturę/mysz USB pracującą w trybie PS/2 przez mikrokontroler. Teraz pokażę jak obsłużyć je przez HOST USB wbudowany w liczne STM32.
Mikroprocesorowa ośla łączka, część 2
Programowanie mikrokontrolerów „na sucho” nie ma sensu, toteż kiedyś trzeba zacząć. Jednak wcześniej koniecznością staje się podjęcie pewnej decyzji dotyczącej platformy sprzętowej oraz narzędziowej.