Podstawy automatyki – pomiary i czujniki ciśnienia
Kolejnym parametrem, który często wymaga pomiaru w automatyce, jest ciśnienie. Na co dzień spotykamy się najczęściej z pomiarem ciśnienia atmosferycznego (prognoza pogody). Innym popularnym pomiarem ciśnienia jest pomiar ciśnienia w oponach – który z Czytelników ostatnio sprawdził to w swoim pojeździe?
Pomiar ciśnienia
W przemyśle pomiar ciśnienia jest konieczny w układzie sterowania pneumatycznego, hydraulicznego, a także jako pomiar parametru samego procesu np. ciśnienie wody grzewczej. Mierniki ciśnienia można podzielić na manometry (mierzące ciśnienie) oraz wakuometry (mierzące podciśnienie). Urządzenie mierzące zarówno ciśnienie i podciśnienie to manowakuometr. Ponadto stosuje się pomiar różnicy ciśnień – pomiar ciśnienia względem innego ciśnienia. Ciśnienia, jakie są mierzone w automatyce, w przypadku hydrauliki siłowej, sięgają nawet kilkuset barów (1 MPa to 10 barów).
Czujniki ciśnienia
Czujniki ciśnienia można podzielić na dwie grupy: z pomiarem ciągłym (wyjściem analogowym) i z wyjściem stykowym. Czujnik z pomiarem ciągłym na swoim wyjściu wystawia znany z poprzednich artykułów sygnał analogowy 0–10 V lub 4–20 mA. Czujnik z wyjściem stykowym po osiągnięciu zadanej wartości ciśnienia, z uwzględnieniem ewentualnej histerezy, zmienia stan styku. Czujniki z wyjściem stykowym są powszechnie nazywane presostatami. Na fotografii 1 (źródło: www.danfoss.com) przedstawiona jest gama presostatów firmy Danfoss. Presostaty są wykorzystywane w kompresorach ze zbiornikiem powietrza jako zabezpieczenie przed zbyt wysokim ciśnieniem w zbiorniku. W sprzęcie AGD (pralki, zmywarki) stosowane są presostaty reagujące na ciśnienie wody, uniemożliwiające uruchomienie urządzenia bez wody np. przy zakręconym zaworze wody.
(…) ciach!
To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze czerwcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 7/2023). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 7/2023 znajduje się tutaj.
Mateusz Ostrycharz
elektryk.mo@gmail.com
Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy.