Powrót

Montaż elementów SMD na płytkach z Aliexpress

W ZE 10/2023 ukazał się artykuł Montaż elementów SMD w warunkach domowych. Po przeczytaniu tego artykułu także i ja, jako elektronik hobbysta, postanowiłem sam zmontować elementy do montażu powierzchniowego (SMD) na fabrycznych płytkach drukowanych.

Już wcześniej na chińskim Aliexpressie kupiłem dwie sztuki płytek do nauki lutowania, odpowiednio w cenie ok. 6 zł i 7 zł. Całość zakupu wraz z przesyłką zamknęła się więc w kwocie niecałych 18 zł. Po otrzymaniu płytek (zwykle czas oczekiwania wynosi od dwóch tygodni do miesiąca) trafiły one do szuflady. Oglądałem na Youtube filmy pokazujące proces lutowania SMD, ale po prostu nie przemawiało to jakoś do mnie. Tym bardziej się ucieszyłem, gdy zobaczyłem w ZE artykuł opisujący krok po kroku, jak poprawnie lutować elementy SMD. Dużo mi pomogły ilustracje pana Andrzeja Pawluczuka, dzięki którym zrozumiałem, jak krok po kroku przylutować różne elementy do płytki.

Przesyłka z Aliexpress

W komplecie z płytką PCB otrzymujemy elementy SMD, instrukcję montażu i zestawienie komponentów. Niestety instrukcja, jak i zestawienie, są napisane w języku chińskim, co może znacząco utrudniać identyfikację poszczególnych elementów. Dla ułatwienia montażu na płytce znajdują się napisy takie jak: 0805D – diody LED, 0805 C – kondensatory, 0603R – rezystory czy 0402R – rezystory. Po przestudiowaniu zestawienia elementów nie powinno już być problemu z umiejscowieniem ich na PCB.

Pomiary i odczyt wartości elementów

Często zdarza się tak (jak było w moim przypadku), że zestawienie nie ma wartości komponentów lub jest niepełne. Tutaj z pomocą przychodzi nam sonda (szczypce) SMD, jak pokazuje fotografia 1.

Fotografia 1

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze marcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 3/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 3/2024 znajduje się tutaj.

 Mirosław Kaszowski
miroslaw.kaszowski@gmail.com

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy.