Moduły Peltiera: Chłodnice i zestawy
Moduły Peltiera to bardzo interesujące elementy. Mają zaskakujące właściwości i możliwości. Jednak bez odpowiedniego chłodzenia nie da się wykorzystać ich zalet. Niniejszy artykuł zawiera cenne informacje dotyczące dostępnych na rynku praktycznych rozwiązań systemów chłodzenia „peltierów”.
Artykuł Moduł Peltiera w praktyce pokazał, że jeden popularny moduł o rozmiarach 4×4 cm we współpracy z malutką chłodnicą wodną może uzyskać zadziwiające efekty – temperaturę prawie minus czterdzieści stopni! Z kolei w artykule Moduły Peltiera: podstawowe właściwości podane były elementarne wiadomości o tych elementach.
W niniejszym artykule omówimy różne praktyczne rozwiązania, a w szczególności niedrogie, gotowe zestawy z chłodnicami. Natomiast na życzenie Czytelników może powstać artykuł, przeznaczony dla bardziej dociekliwych, w którym dokładniej omówimy możliwości i parametry modułów Peltiera.
Wiadomo, że uzyskiwane w praktyce efekty zależą przede wszystkim od skuteczności chłodzenia strony gorącej. Eksperymenty opisane w artykule Moduł Peltiera w praktyce udowodniły, że spektakularne efekty uzyskuje się w dość prosty sposób, przy zastosowaniu chłodnicy wodnej. Zimna woda z kranu, przepływająca przez taką chłodnicę, ma około +10°C, a typowy moduł Peltiera w optymalnych warunkach może wytworzyć między dwiema swoimi stronami różnice temperatur nawet rzędu 60 stopni.
I właśnie chłodnice wodne zapewniają warunki pracy modułów bliskie optymalnym. Skutecznie odprowadzają ciepło ze strony gorącej.
Fotografia 1 pokazuje chłodnice aluminiowe różnej wielkości, przeznaczone do współpracy z modułami Peltiera (wszystkie fotografie w tym artykule pochodzą z ofert sklepów platformy Aliexpress).
Systemy z dwoma klasycznymi radiatorami
Metalowa chłodnica, przez którą przepływa zimna woda z kranu jest skuteczna ale niewygodna w użyciu z uwagi na konieczność podłączenia do instalacji hydraulicznej. Dlatego w praktyce znacznie częściej stosowane są inne rozwiązania. Wykorzystujące rozmaite radiatory, zwykle chłodzone wentylatorami.
Najpopularniejsze są moduły 12-woltowe, ale dostępne i wykorzystywane w niektórych zastosowaniach są też moduły o innym napięciu nominalnym. Fotografia 2 to przykład chłodnicy z 5-woltowym niedużym modułem 3×3 cm. Do tego w komplecie mamy niewielki radiator z wentylatorem 12 V, który wymaga przetwornicy podwyższającej 5/12 V. Uwaga! Jest to moduł 5-woltowy, ale nie nadaje się ona do zasilania z gniazdka USB, bowiem pobiera prąd ponad 2 A.
Dostępnych jest też sporo małych modułów Peltiera o różnych napięciach zasilania i różnej wydajności. Jednak zdecydowanie najpopularniejsze i najtańsze są moduły 12-woltowe o różnej mocy.
Podstawowym zadaniem i problemem jest odprowadzenia ciepła ze strony gorącej i rozproszenie go do otoczenia. Ułatwiają to radiatory.
Moduł jest zasilany energią (mocą) elektryczną. Ze strony gorącej trzeba odebrać nie tylko ciepło pompowane ze strony zimnej, ale też ciepło pochodzące z dostarczanej do modułu energii elektrycznej. Ilość ciepła wydzielanego na stronie gorącej jest dużo większa niż ciepła pochłanianego na stronie zimnej, dlatego radiator na stronie gorącej jest dużo większy niż na stronie zimnej.
Typowy moduł Peltiera ma rozmiary 4×4 cm i w wielu zestawach takiej wielkości jest radiator pracuje na stronie zimnej. Natomiast na stronie gorącej pracuje dużo większy radiator z wentylatorem. Przykład taniego zestawu tego rodzaju pokazany jest na fotografii 3. W chwili pisania artykułu takie zestawy można kupić w chińskich sklepach internetowych w cenie około 70 złotych.
(…)
——– ciach! ——–
To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze majowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 5/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 5/2023 znajduje się tutaj.
Piotr Górecki
Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10 zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.