Powrót

DHO924 i histereza magnetyczna

Przedstawiony sposób zobrazowania histerezy ferromagnetyków świadczy o tym, że proces pomiaru nie ogranicza się do podłączenia końcówek sondy i odczytania wyniku. Przyrząd pomiarowy nie jest dziurką od klucza umożliwiającą podglądanie Absolutu. Bo tak naprawdę widzimy tylko cienie na ścianie jaskini…

Układ został zbudowany według schematu pokazanego na rysunku 1 i został zmontowany „w pająku”, co jest widoczne na fotografii tytułowej.

Rysunek 1

Tor X oscyloskopu podłączono do rezystora R1, spadek napięcia na nim jest proporcjonalny do prądu w uzwojeniu, a więc do wartości pola magnetycznego. Tor Y podłączono do kondensatora całkującego w uzwojeniu wtórnym, napięcie powinno być więc proporcjonalne do indukcji w rdzeniu. Jak widać na fotografii zostało to zrobione bez zachowania staranności, aby spróbować wycisnąć ostatnie poty z Rigola.

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze lipcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 7/2024). Pełną wersję czasopisma znajdziesz pod tym linkiem. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 7/2024 znajduje się tutaj.

Paweł Pawłowicz
pawel.pawlowicz@upwr.edu.pl

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) stałymi Patronami ZE, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając kawę” (10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – 10 zł,
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10 zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mamy wysłać na podany adres e-mailowy. Jeśli ma to być numer z tym artykułem trzeba zaznaczyć, że chodzi o ZE 7/2024.
UWAGA!!! E-mail z linkiem do materiałów (weTransfer) wysyłamy zazwyczaj w ciągu 24 godzin. Czasem zdarza się jednak, że trafia do spamu. Jeśli więc nie pojawi się w ciągu 48 godzin prosimy sprawdzić w folderze spam, a ewentualny problem zgłosić na adres: kontakt@piotr-gorecki.pl.