Powrót

Wykorzystaj Arduino!

Dziś większość młodych swoją przygodę ze współczesną elektroniką i programowaniem zaczyna od Arduino. Trudniej jest osobom nieco starszym, którzy dotąd nie mieli do czynienia z programowaniem. Poniższy artykuł pokazuje, że z platformy Arduino skorzystać może dosłownie każdy chętny.

Co to jest Arduino?

Arduino to zestaw sprzętu i oprogramowania. Na początek sprzętowym „sercem”, a raczej „mózgiem” jest zwykle płytka Arduino UNO. Na fotografii 1 masz przykład płytki i modułów.

Fotografia 1

Do takiej płytki można bowiem dołączyć najróżniejsze elementy i moduły, pełniące rozmaite pożyteczne funkcje. Co na początek bardzo ważne, łączenie można wykonać bez lutowania, na przykład z zastosowaniem płytki stykowej i dedykowanych kabelków – przykład na fotografii 2.

Fotografia 2

(…) ciach!

To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze styczniowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 1/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 1/2023 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki