Powrót

Wielkie otwarcie!

Z wielką radością otwieram nową stronę internetową, która jest nierozłącznie powiązana z nowym czasopismem Zrozumieć Elektronikę (ZE). Wszystkie informacje techniczne znajdziesz w grudniowym numerze czasopisma oraz na stronie, a ja w tym tekście chciałbym przedstawić garść refleksji osobistych.

Otóż ogromnym zaskoczeniem była dla mnie otrzymana mniej więcej rok temu informacja, że od numeru kwietniowego nie będę już Redaktorem Naczelnym Elektroniki dla Wszystkich. Podjęcie decyzji, co dalej będę robił, związane było z wielkim stresem i niepewnością. Może to potwierdzić kilkanaście zaprzyjaźnionych osób, do których w ramach „konsultacji społecznych” wysłałem e-maile z pytaniem o radę: co teraz powinienem zrobić?. Otrzymałem wiele różnorodnych rzeczowych, cennych rad oraz bardzo mi wtedy potrzebne pokrzepienie, za co bardzo serdecznie dziękuję!

E-maile nadsyłali też Czytelnicy, zaniepokojeni zmianami w EdW. Ze wzruszeniem czytałem listy ze słowami uznania i wsparcia, często bardzo osobiste, wręcz intymne, pokazujące że nasze wcześniejsze relacje to nie były tylko kwestie przekazywania informacji o elektronice, z czego bardzo się cieszę, i za co bardzo serdecznie dziękuję!

Sumarycznym efektem wspomnianych „konsultacji społecznych” była decyzja, żeby stworzyć nową stronę internetową oraz ściśle powiązane z nią czasopismo i wydawać je samodzielnie. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Założenie wydawnictwa, zorganizowanie redakcji, zaplanowanie całego „procesu produkcyjnego” to potężne i kosztowne przedsięwzięcie. Musiałem zająć się licznymi kwestiami administracyjnymi, prawnymi i skarbowymi. Do tego doszły kłopoty rodzinne (śmierć Ojca), tworzenie artykułów na Forbot.pl, kilka filmów na moim kanale YouTube i płynne zamykanie współpracy z AVT (Szkoły Konstruktorów EdW). Wszystko to spowodowało, że zajęty pracą praktyczne „zniknąłem ze sceny”.

I oto z pewną ulgą przedstawiam wyniki naprawdę bardzo ciężkiej i intensywnej kilkumiesięcznej pracy.

Muszę z czegoś żyć, więc bieżące wydania kolejnych numerów czasopisma już są rozsyłane do Patronów i Mecenasów, którzy zapewniają wsparcie finansowe temu potężnemu przedsięwzięciu.

Czasopismo nie będzie dostępne w postaci papierowej (drukowanej), a jedynie jako pliki PDF. Nie będzie sprzedawane, tylko dobrowolnie finansowane za pomocą konta na portalu Patronite.pl.

Na stronie piotr-gorecki.pl aktualnie znajdziecie wszystkie artykuły z „zerowego”, grudniowego numeru czasopisma oraz ponad setkę wartościowych artykułów wybranych spośród moich wcześniejszych publikacji. Liczba tych publikacji będzie szybko rosnąć. Systematycznie będą na niej umieszczane efekty mojej wcześniejszej twórczości, a po pewnym czasie, ze znacznym opóźnieniem – także artykuły z kolejnych numerów czasopisma. Bez opóźnienia materiały otrzymają tylko Patroni, bo przecież należy się im to za udzielane wsparcie.

A jeżeli już jesteśmy przy wsparciu, kolejne numery czasopisma ZE w formie plików PDF otrzymują Patroni z progiem wsparcia co najmniej 10 zł. Zgodnie z obietnicą, Patroni z progu 20-złotowego i wyższych, jako dodatkowy bonus znacznie wcześniej otrzymują też wstępną, roboczą wersję numeru następnego, oczywiście bez wstępniaka i listów od Czytelników, bo to wchodzi do numeru w ostatnim momencie przed publikacją.

Klikając miniaturkę okładki na stronie piotr-gorecki.pl możesz pobrać pliki PDF pierwszych numerów, w tym pełną wersję numeru grudniowego, natomiast Patroni mogą pobrać aż trzy pierwsze numery czasopisma w pełnej wersji z mojego konta Patronite.

Zapraszam do kontaktów i współpracy!

Bardzo też proszę o jak najszersze rozpowszechnienie informacji o nowej stronie i o nowym czasopiśmie.

Dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Piotr Górecki

Post scriptum. Dodane wieczorem 31 grudnia 2022.

Przede wszystkim bardzo dziękuję za zainteresowanie nowym czasopismem i żywą reakcją!

Niektórzy pytają o szczegóły. Oto odpowiedzi na podstawowe pytania.

– Czasopismo „Zrozumieć Elektronikę” nie będzie wydawane w wersji papierowej – drukowanej (zbyt wysokie koszty). Tylko w postaci elektronicznej – plików PDF (ewentualnie EPUB, gdyby było duże zapotrzebowanie).

– Czasopismo nie będzie sprzedawane (nie ma ceny okładkowej). Będzie finansowane z dobrowolnych wpłat Czytelników za pomocą platformy Patronite.pl.
Na mojej stronie https://piotr-gorecki.pl są dostępne pliki PDF skróconych wersji, które pozwalają z grubsza zapoznać się z zawartością danego numeru. Natomiast pliki PDF z pełnymi numerami czasopisma są dostępne dla Patronów, czyli osób, które wspierają mnie na platformie Patronite.

– Co to jest i dlaczego Patronite? Patronite to nowoczesny i sprawdzony już sposób finansowania różnych interesujących przedsięwzięć, z których najbardziej znane są dwie internetowe stacje radiowe: Radio Nowy Świat i Radio 357, utworzone przez byłych pracowników dawnej „trójki” (Programu III Polskiego Radia). Teraz i ja chcę skorzystać z platformy Patronite.pl
Dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli o Patronite: najprościej biorąc, jest to firma (Crowd8 sp. z o.o.) pośrednicząca pomiędzy Autorami (takimi jak ja) oraz Patronami (takimi jak Ty), którzy chcą wesprzeć Autorów. Ja mam tam swoje konto jako Autor (https://patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike/) i Ty możesz założyć konto jako Patron i wesprzeć mnie finansowo. Zasada jest taka, że Ty deklarujesz (i opłacasz) wsparcie dla mnie na co najmniej 3 miesiące, a dostępnych jest kilka rodzajów płatności.
Dlaczego firma pośrednicząca? Po co pośrednik (który bierze prowizję)? Najprościej biorąc z dwóch powodów. Po pierwsze upraszcza niektóre kwestie skarbowe (podatkowe). Po drugie odciąża mnie od zadań dystrybucyjno-księgowych, czyli mogę więcej czasu poświęcić na tworzenie czasopisma, a nie na kwestie administracyjne.

Jaka jest cena za egzemplarz czasopisma „Zrozumieć Elektronikę”? Ceny nie ma. Zasada jest taka, że tylko Patroni wspierający mnie kwotą co najmniej 10 złotych miesięcznie będą otrzymywać kolejne wydania czasopisma w postaci PDF-ów. Jeżeli ktoś będzie wspierać mnie kwotą co najmniej 20 złotych miesięcznie, będzie dodatkowo jako premię otrzymywać z wyprzedzeniem artykuły szykowane do następnych numerów.

Jak zaprenumerować czasopismo „Zrozumieć Elektronikę”? Aby mieć dostęp do kolejnych pełnych wydać czasopisma „Zrozumieć Elektronikę” trzeba założyć konto na Patronite.pl właśnie jako Patron. Potem na moim profilu https://patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike/ trzeba wybrać kwotę wsparcia, co najmniej 10 zł/miesięcznie, ale oczywiście może być więcej (bardzo proszę) oraz formę płatności. Dopiero po dokonaniu płatności otwiera się dostęp i można ściągnąć pliki PDF ze strony: https://patronite.pl/post/42261/nowe-czasopismo-zrozumiec-elektronike.

Więcej szczegółów na mojej stronie: https://piotr-gorecki.pl/n10-zostan-moim-patronem-lub-mecenasem/

serdecznie dziękuję i pozdrawiam