Powrót

Pojemność akumulatorów Li-Ion rozmiaru 18650

W artykule Fałszywe i podrabiane podzespoły elektroniczne (X001) omawiana była kwestia maksymalnej możliwej pojemności akumulatorów litowych i przesadzone pojemności deklarowane przez rożnych producentów. Niniejszy artykuł pokazuje aspekt praktyczny, a także ekonomiczny tego zagadnienia.


Wcześniej pisałem, iż nie skorzystałem z jakże atrakcyjnej oferty, żeby za niewiele ponad 100 złotych kupić cztery akumulatory Li-Ion rozmiaru 18650 o rzekomej pojemności 50000 mAh, czyli 50 amperogodzin. Postanowiłem jednak zmarnować 15 złotych i zamówiłem dwa akumulatory o deklarowanej przez producenta i sprzedawcę pojemności 9900 mAh – rysunek 1.

Rysunek 1

Szybko minęło półtora miesiąca, akumulatorki dotarły, tylko nie wiadomo dlaczego musiałem dopłacić 8,50 zł listonoszowi, co zwiększyło koszty. Po uwzględnieniu dopłaty za jeden akumulatorek zapłaciłem, a właściwie przepłaciłem prawie 12 złotych.

Od początku wiedziałem, że taki zakup to bardzo kiepski interes, ale realia okazały się gorsze od przewidywań.

(…)

——– ciach! ——–

To jest tylko fragment artykułu, którego pełna wersja ukazała się w numerze październikowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 10/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 10/2023 znajduje się tutaj.

 

Piotr Górecki

 

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10 zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.