Back

Płytki drukowane – projektowanie i realizacja

Docierają do mnie pytania dotyczące zarówno projektowania, jak też fizycznej realizacji płytek drukowanych. W jakim programie projektować płytki? Jak wykonać pojedyncze płytki do realizowanych prototypów? Samodzielnie, czy zlecić wykonanie jakiejś firmie?

Aktualnie prosta jest tylko odpowiedź na drugie z postawionych pytań, o czym za chwilę. Natomiast odpowiedź na pytanie w jakim programie projektować płytki okazuje się dziś trudna i nie sposób wyjaśnić wszystkiego w jednym aktynule.

Realizacja płytek drukowanych

Dawniej mnóstwo hobbystów wykonywało płytki w warunkach domowych. W przypadku elementów THT konieczne jest wiercenie otworów w płytce, co realizowano za pomocą rozmaitych wiertarek i wierteł. Wykorzystywano najróżniejsze sposoby obróbki powierzchni miedzi na laminacie. Niektóre bardzo proste, polegające na wydrapywaniu czy skrobaniu przerw między poszczególnymi obwodami – sieciami.
Inne dość proste jak malowanie ścieżek lakierem ochronnym i wytrawianie miedzi z obszarów niepokrytym lakierem. Przykład na fotografii 1, przedstawiającej dwie moje płytki sprzed ponad 25 lat.

Fotografia 1

(…) ciach!

To jest tylko początek, zapowiedź artykułu, którego pełna wersja ukazała się z numerze czerwcowym czasopisma Zrozumieć Elektronikę (ZE 6/2023). Czasopismo aktualnie nie ma wersji drukowanej na papierze. Wydawane jest w postaci elektronicznej (plików PDF). Pełna wersja czasopisma umieszczona jest na moim profilu Patronite i dostępna jest dla Patronów, którzy wspierają mnie kwotą co najmniej 10 zł miesięcznie. Natomiast niepełna, okrojona wersja, pozwalająca zapoznać się z zawartością numeru ZE 6/2023 znajduje się tutaj.

Piotr Górecki

Uwaga! Osoby, które nie są (jeszcze) moimi stałymi Patronami, mogą nabyć PDF-y z pełną wersję tego numeru oraz wszystkich innych numerów czasopisma wydanych od stycznia 2023, „stawiając mi kawę” (Cappuccino = 10 złotych za jeden numer czasopisma w postaci pliku PDF).
W tym celu należy kliknąć link (https://buycoffee.to/piotr-gorecki), lub poniższy obrazek
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Następnie wybrać:
– jeśli jeden numer ZE – CAPPUCINO (10zł),
– jeśli kilka numerów ZE – WSPIERAM ZA. I tu wpisać kwotę zależną od liczby zamawianych numerów – wydań (N x 10zł),
Wpisać imię nazwisko.
Podać adres e-mail.
Koniecznie zaznaczyć: „Chcę dołączyć wiadomość dla Twórcy” i tu wpisać, który numer lub numery mam wysłać na podany adres e-mailowy.